מדד S&P500

28/06/2015

 

מהו מדד ה S&P500, ממה הוא מורכב ומה הוא מייצג ? המדד פותח על ידי חברת הדירוג   Standard & Poor’sומכאן שמו והוא מורכב מ- 500 החברות בעלות שווי השוק הגדול ביותר הנסחרות בבורסות הראשיות בארה"ב בהן: הנאסד"ק - NASDAQ, בורסת ניו-יורק -NYSE.

המדד הושק ופורסם לראשונה בשנת 1957 ומהר מאוד הפך למדד מרכזי. המניות הכלולות במדד נבחרות מתוך המדד הרחב הכולל 1500 חברות (1500 P&S)

המניות נבחרות על ידי ועדה המורכבת מכלכלנים ואנליסטים בחברת Standard & Poor’s, חלק מהקריטריונים לכניסה למדד הם: שווי השוק המינימלי, מידת הנזילות והשייכות הסקטוריאלית/הענפית.

מדד 500 P&S  משמש כמדד ייחוס ((Benchmark מרכזי לשוקי המניות בארה"ב ולמדדי מניות בעולם כולו, מכיוון שהמדד מהווה ברומטר לביצועי המניות והחברות הציבוריות בארה"ב. בעבר, מדד הדאו-ג'ונס 30 שימש כחלון הראווה לשוק המניות האמריקאי, אך מכיוון שמורכב ממספר קטן יחסית של 30 חברות , מדד ה-S&P 500  תפס את מקומו וביסס את מעמדו בתור האינדקס המרכזי של וול-סטריט המדד בנוי מ 500 חברות ממגוון ענפים וסקטורים של הכלכלה האמריקנית.

אופן חישוב והרכב המדד: המדד הוא מסוג שווי שוק, משקל כל מניה במדד נקבע בהתאם לשווי השוק היחסי שלה, כמו כן המדד הוא מסוג Price only, כך שהדיבידנדים המחולקים מרווחי החברות לא כלולים בו.

נכון ליוני 2015, המדד מורכב מ-502 מניות, רובם המכריע (485) אמריקאיות. מדובר לרוב בחברות גלובליות, ותחומי פעילות חובקי עולם, כך שלמעשה בצורה זו מצטמצמת בצורה משמעותית חשיפה למטבע זר והתנודתיות הנובעת מכך, המדד מחושב לפי מטבע דולר ארה"ב.
המדד עוקב אחר חברות בשווי גבוה (
(Large Cap, כלומר חברות בשווי של 10 מיליארד דולר ומעלה.

חברת אפל (סימול: AAPL) היא החברה בעלת שווי-השוק הגבוה ביותר הנכללת במדד, שווי השוק שלה נכון לתחילת יוני 2015 עומד על 736 מיליארד דולר, ואחריה בפער ניכר, ענקית המחשוב מיקרוסופט (סימול: (MSFT עם שווי שוק 369 מיליארד דולר. שווי השוק המצרפי של החברות במדד עומד על סך של 19 טריליון דולר.

סימול המדד במערכות המידע השונות הוא לרוב
SPX.

כמו כן, ניתן להיחשף למדד על ידי רכישה של קרן סל (ETF) הנסחרת בארה"ב, אחת מקרנות הסל הפופולריות והנסחרות ביותר בעולם היא קרן הסל מבית  State Street בסימול SPY. קרנות סל נוספות דרכן ניתן להיחשף למדד: IVV מבית Ishares , VOO  מבית  Vanguardועוד...

אפשרות נוספת להיחשף למדד500 S&P  היא על ידי רכישה של תעודות סל ו/או קרנות מחקות, אשר עוקבת אחרי ביצועי המדד. כמו כן, ניתן לקנות תעודת סל מנוטרלת מט"ח ובכך להימנע מסיכון החשיפה לשער הדולר. בצורה דומה, ניתן לרכוש יחידות בקרן מחקה שמטרתה להשיא תשואה קרובה ככל הניתן בהתאם לשיעורי השינוי במדד.

בנוסף, קיימת פעילות ענפה של מסחר באופציות על מדד ה-500 P&S 

"האמור אינו מהווה ייעוץ/ שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם".

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

שוק ההון מידע
דלג על שוק ההון מידע
עבור לתוכן העמוד