תעודות סל משולבות

תעודות סל משולבות

 

תעודת סל הינה מוצר פיננסי המאפשר השקעה בסל ניירות ערך ברכישה בודדת. תעודת סל עוקבת אחר נכס בסיס כלשהו היכול להיות מדד מניות ישראל, מדד מניות חו"ל, מדד אג"ח, חוזים על סחורות או מטבעות (מט"ח). תעודות סל נסחרות ככל נייר ערך אחר ומאופיינת כאפיק השקעה יעיל ופשוט. כמו כן, קיימים מספר סוגים של תעודות סל כגון תעודות סל ממונפות, תעודות פיקדון, תעודות סל משולבות ותעודות סל בחסר (הנקראות גם תעודות סל שורט).

 

תעודות סל משולבות הן תעודות העוקבות אחר מספר מדדי בסיס ומבטיחות למשקיעים את תשואת אותם מדדים המרכיבים אותה בניכוי דמי ניהול . בשונה מתעודות סל רגילות העוקבות אחר מדד בסיס בודד, התעודות המשולבות יכולות לכלול מספר רב של מדדים כנכסי בסיס. יתכן ומשקל כל מדד בסיס יהיה קבוע מראש ולא יוכל להשתנות ויתכן והוא יהיה נתון לשינויים. זאת בהתאם למדיניות הגוף שהנפיק את התעודה ולתשקיף.

 

קיימים שני סוגים עיקריים של תעודות סל משולבות תעודות סל בעלות מבנה קבוע

רוב תעודות הסל המשולבות שייכות לסוג זה. מדובר בתעודות אשר עוקבות אחר מספר מדדים כאשר משקלו היחסי של כל מדד בתעודה קבוע ובלתי ניתן לשינוי לאורך כל חיי התעודה. ביצועי התעודה מחושבים בהתאם לביצועי נכסי הבסיס לפי משקלו היחסי של כל מדד בתעודה. תעודות אלו בנויות כ'תיק השקעות' ומטרתן לעזור למשקיעים לשלב באסטרטגיית ההשקעה שלהם מספר אפיקים להם הם רוצים להיחשף. במקום לרכוש מספר מוצרים, מספר ניירות ערך, תעודת הסל המורכבת מאפשרת חשיפה למספר ניירות ערך תחת מוצר בודד.

פעמים רבות, תעודות סל משולבות בנויות כתיק השקעות נפוץ, על כן ניתן למצואלמשל תעודות סל משולבות 80/20 או תעודות סל משולבות 90/10.. משמעות הדבר היא כי 80% או 90% בהתאמה, מהרכב התעודה הינו אפיק אג"חי (אגרות חוב ממשלתיות ו/או קונצרניות) ואילו החלק הקטן יותר, מצביע בד"כ על האפיק המנייתי. כך שלמעשה, מאפשרת תעודת סל למשקיע לרכוש באמצעות נייר ערך בודד, תיק השקעות סטנדרטי המורכבות מעשרות, מאות ואפילו אלפי ניירות ערך, , ללא צורך בניהול כל המניות והאג"חים באופן פרטני.

אם ניקח לדוגמא, תעודת סל המורכבת ממדד מניות חו'"ל (10%), מדד מניות ישראל (10%) ומדד אג"ח קונצרני (80%), נגלה כי התעודה מאפשרת למשקיע להיחשף לשוק האג"ח הישראלי, אך גם לשוק המניות בישראל ולשוק המניות בחו"ל.

 

1.      תעודות סל בעלות מבנה משתנה

אלו תעודות סל בשכיחות נמוכה בארץ. תעודות אלה עוקבות אחר מספר מדדים המהווים את נכסי הבסיס של התעודה, אך משקלם היחסי של מדדי הבסיס עשוי להשתנות לאורך הזמן. שם נוסף לתעודות אלה נקרא גם תעודות נוסחא. גם תעודה בעלת הרכב משתנה היא מעין 'תיק השקעות' וזאת בשל היותה מורכבת ממספר נכסי בסיס ואפשר שיהיו שונים בתכליתם אחד מהשני. ההבדל המשמעותי בין התעודות המשולבות הנפוצות לתעודות הנוסחא הוא העובדה שמשקלם של המדדים בתעודות הנוסחא הוא אינו קבוע, אלא עשוי להשתנות על פני הזמן בהתאם לנוסחא קבועה וידועה מראש.

 

לצפייה ברשימת תעודות סל

 

כל השמות שצוינו במאמר זה, הם שמות שיווקים למוצר תעודת סל.

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

שוק ההון מידע
דלג על שוק ההון מידע
עבור לתוכן העמוד