תעודות סל - סוגים

סוגי תעודות סל

 

קיימים סוגים שונים של תעודות סל, כאלו המורכבות מנכס בסיס בודד וכאלו המורכבות ממספר נכסי בסיס ואפשר שיהיו שונים לחלוטין באופיים, כגון מדדי מניות באותה תעודה עם מדדי אג"ח, סחורות וחוזים. מגוון האפשרויות עבור נכסי הבסיס הוא המאפשר פריסה רחבה של מוצרי תעודות הסל לאפיקי השקעה שונים ומורכבים.

 

תעודות סל מניות

מדובר בתעודות המורכבת מנכס בסיס בודד או מספר נכסי בסיס ובהכרח שיהיו מדדי מניות, בין בישראל בין בחו"ל.

 

א.      תעודות סל מניות ישראל –תעודות סל אשר נכס הבסיס שלהן הינו מדד מניות ישראל, כגון מדד ת"א 25 (נקרא גם מדד המעו"ף), מדד ת"א-נדל"ן 15, מדד ת"א נפט וגז וכו'.

ב.      תעודות סל מניות חו"ל חשופות מטבע – תעודות סל העוקבת אחר מדדי מניות בחו"ל ומחיריהן מושפעים משינויים במחירו של נכס הבסיס וכן משינויים בשער החליפין של השקל מול המטבע בו נסחר המדד.

ג.       תעודות סל מניות חו"ל מנוטרלות מטבע – תעודות סל אשר נכס הבסיס שלהן הינו מדד מניות בחו"ל, כגון מדד Nikkei 225 היפני, או ה- S&P 500 האמריקאי, כאשר התעודה נסחרת בשקלים ואינה חשופה לשינויים בשער החליפין (חברת תעודות הסל מנטרלת את החשיפה המטבעית כחלק מהנוסחה של תפעול התעודה) ולכן תשואת המשקיעים זהה לביצועי המדד (בניכוי דמי ניהול).

 

תעודות סל אגרות חוב (אג"ח)

תעודות סל העוקבות אחר מדדי אג"ח לסוגיהם השונים. תעודות מסוג זה יכולות לעקוב אחר מדדי אג"ח ממשלתיות או מדדי אג"ח קונצרניות שהונפקו על ידי חברות פרטיות. תעודת סל מכילה ומפרטת את המידע לגבי המח"מ (משך חיים ממוצע) והתשואה הפנימית של המדד אחריו היא עוקבת.

 

תעודות סל סחורה

תעודות סל העוקבות אחר מחיר סחורה מסוימת כגון: זהב, נפט, כסף (silver), גז, סחורות חקלאיות ועוד. מכיוון שאין אפשרות להחזיק בצורה פיזית את מרבית הסחורות כמו גז או חבית נפט, ההשקעה בהם היא מעט שונה. על מנת להיחשף להשקעה במוצרים אלו, ניתן לרכוש תעודת סל העוקבת אחר מחירי אותן סחורות. על פי רוב, מנפיקי תעודות הסל מתכסים על חוזים עתידיים של הסחורה הרלוונטית. לדוגמה, מחירה של תעודת סל העוקבת אחרי מחיר מטיל זהב, תשקף את מחירו של החוזה העתידי הקצר ביותר על מטיל הזהב. כלומר, על מנת לעקוב אחרי מחיר הנכס, הגוף המנפיק את תעודת הסל מחזיקה את החוזה הקצר ביותר, ולפני מועד הפקיעה מגלגלת אותו, כלומר מוכרת את החוזה שעומד לפקוע וקונה את החוזה הקצר הבא אחריו וכן הלאה.

חשוב ! עקב הפרשי השער ועלויות הגלגול של החוזים העתידיים, מחיר תעודת סל על סחורה, אינו בהכרח חופף למחיר הסחורה בטווח הבינוני והארוך.

 

תעודת סל מטבע חוץ (מט"ח) – תעודות פיקדון

תעודות סל אלו מוכרות גם בשם "תעודות התחייבות", תעודות העוקבות אחר שערי מטבע שונים ונושאות ריבית, ע"פ המתואר בתשקיף התעודה. ישנן תעודות סל בהן הריבית תשולם אחת לתקופה ידועה מראש, או לחילופין הריבית תושקע חזרה ותיצבר במחיר התעודה (שיטה הנקראת "השקעה מחדש" או Reinvest).

 

תעודות סל משולבות

תעודות סל העוקבות אחר מספר נכסי בסיס בו זמנית כשמשקלם היחסי בתעודה נקבע מראש. מדובר בתעודות אשר בנויות כתיק השקעות ומטרתן לעזור למשקיעים, לפשט ולייעל עבורם את תהליך ההשקעה. רכישת תעודה מסוג זה, מאפשרת רכישה של מספר מדדים במהלך בודד, כלומר בתעודות הסל המורכבות באה לידי ביטוי האפשרות ליצור תיק השקעות מגוון בקניית נייר ערך אחד.

 

תעודות סל בחסר (שורט)

תעודות סל אשר עוקבות אחר נכס הבסיס שלהן בצורה הפוכה. כלומר תעודת סל בחסר, מאפשרת למשקיע להרוויח כאשר מחירו של נכס הבסיס יורד או ההיפך בהתאם למינוף התעודה. תעודות סל בחסר הן כלי יעיל עבור משקיעים אשר מעוניינים לגדר ולבטח את תיק ההשקעות מפני ירידות במחירו של נכס הבסיס או בכדי להרוויח מפוזיציית "שורט" (להרוויח כאשר המחירים בשוק יורדים). כיום ניתן לרכוש תעודות סל בחסר על מגוון רב של נכסי בסיס כגון: מדדי מניות בארץ, מדדי מניות בחו"ל, מדדי אגרות חוב ועוד.

 

ישנם סוגים נוספים של תעודות כמו: תעודות שורט פי 2 או לונג פי 3, תעודות משולבות הכוללות גם מדדי מניות וגם מדדי אג"ח ועוד.

לצפייה ברשימת תעודות סל

 

יש לציין כי כל השמות המפורטים במאמר זה הינם שמות שיווקים בלבד תחת הקטגוריה של תעודות סל.

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

שוק ההון מידע
דלג על שוק ההון מידע
עבור לתוכן העמוד