מק"מ - מלווה קצר מועד

המק"מ מונפק על ידי בנק ישראל (סדרה חדשה בכל חודש).

המק"מ הוא מכשיר השקעה שקלי, קצר טווח שמהווה לרוב אלטרנטיבת השקעה סולידית. בכל חודש מנפיק בנק ישראל סידרה חדשה של מק"מ לשנה. כל ערך נקוב אחד של מק"מ מבטיח למחזיק בו לקבל 100 אגורות בעת מועד פקיעתו. המק"מ מונפק בניכיון, כלומר בפחות מערכו הנקוב. לדוגמה מק"מ שמונפק לשנה בשער 99 אגורות (מגלם תשואה שנתית לפידיון של כ 1%), כעבור שנה ביום הפדיון יפדה (יוחלף במזומן) בשער 100 אג'.

דוגמה נוספת, קנית יחידת מק"מ אחת, לפדיון בעוד 6 חודשים, במחיר של 97 אגורות. אם הקונה לא מכר את היחידה, בתום חיי האגרת לאחר 6 חודשים, הוא יקבל בחזרה 100 אג'. משמע, הרווח של 3 אגורות בטווח של 6 חודשים על השקעה של 97 אגורות מהווה קצת מעל ל- 3% בחצי שנה או 6% בחישוב שנתי.

מה משפיע על מחיר המקמ?

הגורמים המרכזים המשפיעים על מחיר המק"מ הינם: ריבית בנק ישראל, אינפלציה וציפיות אינפלציה. המק"מ מוחזק כחלק אינטגרלי של תיקי השקעות רבים כתחליף נזיל ומשופר לפיקדון.

 

 

הסיכון שבנק ישראל לא יוכל להחזיר את הכסף שהושקע במק"מ נמוך מאוד, ולכן הוא נחשב מוצר סולידי. בפרט כאשר מחזיקים אותו עד לפדיון (יתכן רק הפסד ריאלי במקרה של אינפלציה). אם נרצה למכור את האיגרת במהלך המסחר בבורסה לפני תאריך הפירעון, נקבל מחיר על פי תמחור השוק באותו זמן, ולכן עשויים להיות מצבים בהם במכירה מסוג זה יתקבל הפסד ביחס למחיר בו קנינו את המק"מ (לדוג' במקרה של העלאת ריבית חדה).

 

מק"מ - יתרונות:

  •  התמורה הנומינלית ידועה מראש  למחזיקי המק"מ עד לפירעון תוך כדי סיכון מינורי  לחדלות פירעון. 
  •  נזילות - המק"מ סחיר מאוד בבורסה, ניתן לממש אותו בכל יום מסחר בניגוד לפק"מ (פיקדון מתחדש), שם הכסף סגור לתקופה מסוימת. 
  • בסביבת ריבית נורמלית (לא אפסית), המק"מ ייתן לרוב תשואה עודפת על הפק"מ.

האם כדאי להשקיע במק"מ לתקופה קצרה משנה?

מאחר והמדינה מנפיקה סדרת מק"מ חדשה בתחילת כל חודש ניתן לבחור בסידרה שתעניק את תמורת הכסף בדיוק בזמן בו נזדקק לו. למשל, אם נרצה להשקיע לתקופה של 5 חודשים, נבחר לקנות סדרת מק"מ שהונפקה לפני כ- 7 חודשים ותפרע בעוד 5 חודשים. במקרים של השקעה לתקופה הקצרה משנה, מומלץ להשוות את התשואה מהמק"מ בניכוי עמלות קניה והחזקה, לריבית הפק"מ. בסביבת ריבית שאינה אפסית, בדרך כלל, יהיה יתרון ברור למק"מ.

 

מיסוי על רווחי המק"מ

שיעור המס על רווחי הון במק"מ הינו 15%. המס בגין המק"מ מתקזז עם מגן מס בגין ניירות ערך אחרים וזאת בשונה מהמס על הפק"מ שאינו מתקזז. 

 

היכן ניתן לקנות מק"מ?

 

המק"מ נסחר בבורסה וניתן לסחור בו דרך חבר בורסה שבו יש ללקוח חשבון. כדאי לציין, כי במקרה של רכישת מק"מ לעמלות המסחר ודמי ההחזקה יש השפעה רבה מאוד על התשואה בשל הטווח הקצר של חיי איגרת החוב הממשלתית.

את סדרות המק"מ הנסחרות בשוק ניתן לראות בכל מקום בו מתפרסמים נתוני המסחר של הבורסה. נסביר בקצרה את הנתונים אשר מופיעים שם: שם המק"מ מספר לא רק את שמו אלה גם מועד הפדיון שלו. למשל, מק"מ 815 הוא מק"מ שיפדה בחודש השמיני (הספרה 8 משמאל) בשנת 2015 (הספרה 5 מימין) בשבוע הראשון של החודש (הספרה 1 אמצעית).

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל. 

ניתן לקרוא עוד בנושא אג"ח

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

שוק ההון מידע
דלג על שוק ההון מידע
עבור לתוכן העמוד