סקירה חודשית - סיכום חודש ינואר 2016 בוול סטריט

4/02/2016

שנת 2016 נפתחה בסערה, וול סטריט סיימה את חודש ינואר הגרוע ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי ב-2008.

למרות שלקראת סוף החודש המדדים התאוששו במקצת, מדד S&P 500 נפל ב-5.1% בסיכום חודשי - חודש ינואר הגרוע ביותר מאז שנת 2009;  מדד הנאסד"ק צנח בינואר בכ-8% ומדד דאו ג'ונס נפל מתחילת השנה ביותר מ-5%. מחירי הנפט נפלו ב-9% בינואר, ומחיר הזהב זינק ב-5.3%.

בנוסף לכך לשכת המסחר האמריקנית פרסמה החודש כי הצמיחה של הכלכלה האמריקנית עמדה על 0.7% ברבעון האחרון של השנה, נתון שלא עמד בתחזיות הכלכלנים שעמדו על צמיחה של 0.8%.

לטענת הלשכה, הגורמים שעלולים להעיב על הצמיחה ב-2016 אלו ההאטה הגלובלית יחד עם התחזקות הדולר שמעיקה על היצואנים.  נוסף על כך, הנפילות במחירי הנפט והאנרגיה גורמים לכך שענקיות האנרגיה מצמצמות את פעילותן והשקעותיהן.

גם באירופה רשמו המדדים את חודש ינואר הגרוע ביותר מאז שנת 2008. פרנקפורט נפלה ביותר מ-8% בינואר - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז אוגוסט; בורסת מילאנו ירדה בכמעט 13% מדד סטוקס 600 נפל ב-6.4% בחודש ינואר.

בשווקים המתעוררים נרשמו ירידות חדות, כאשר שווי שוקי המניות נחתך בכ-2.7 טריליון דולר בינואר, יש לציין כי שוק ההון הסיני היה אחראי ליותר מ-75% מההפסדים בשווקים המתפתחים, לפי בלומברג, בורסת שנחאי,  רשמה ירידה חדה של 23%.

השווקים המתעוררים מוטי יצוא סחורות (בדגש על רוסיה וברזיל), גם כן לא רווים נחת על רקע מחירי הסחורות הנמוכים.

הבנק המרכזי ביפן הודיע במפתיע כי החליט להוריד את הריבית לריבית שלילית, מ 0.1% למינוס 0.1%. בנוסף לכך, הבנק הודיע כי במידה ויהיה בכך צורך, הריבית תופחת עוד יותר עמוק.

המהלך של הבנק המרכזי היפני הביא את בורסות אסיה לסגור את השבוע בראלי חיובי, כשהניקיי זינק 2.8% ומדד שנחאי הסיני קפץ ב-3.1%, בתיקון קל ל-3 ימי נפילות רצופים שהגיעו קודם לכך.

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

וול סטריט
דלג על וול סטריט
עבור לתוכן העמוד