סקירה שבועית וול סטריט 3-9.5.2015

10/05/2015

סקירת השבוע בוולסטריט

אחרי פתיחת שנה בראלי מרשים, נראה היה לרגע השבוע בוולסטריט, שהמשקיעים עצרו להערכת מצב, אך העליות החדות ביום שישי החזירו את מדדים המובילים בחזרה לאזור השיא.  מדד ה- S&P500 עלה 0.37%, מדד הדאו ג'ונס עלה 0.92% ומדד ה- Nasdaq ירד קלות. הירידות במהלך השבוע הובלו בעיקר ע"י הבורסה הסינית ומדד ה Dax שעלה גם הוא בחדות ביום שישי. מעניין לראות שלא רק הבורסה הסינית משפיעה על השוק בארה"ב, אלא גם מניות של חברות סיניות שנסחרות בארה"ב כגון Baidu, Alibaba, Qihoo ועוד. יש כיום 180 חברות סיניות הנסחרות בארה"ב, מתוכן 47 נסחרות בשווי שוק של מעל 500 מליון דולר.

 

בזירת המאקרו, לאחר שברבעון הראשון של שנת 2015 פורסמו מספר נתוני מאקרו פחות טובים על הכלכלה האמריקנית (בראשם נתוני הצמיחה החלשים – 0.2% בלבד ברבעון הראשון), סימנים ראשונים לשינוי מומנטום החלו להופיע. נתוני האבטלה שפורסמו ביום שישי האחרון הצביעו על ירידה ל-5.4% ! גם מדד ה-ISM של המגזר הלא יצרני הציג כי העסקים בארה"ב לא הושפעו יתר על המידה מהחורף הקר, מסכסוכי העובדים וכמובן מהדולר החזק. המדד של עולם השירותים עלה לכדי 57.8%, תוצאה שמעידה על התרחבות משמעותית בתחום. 

 

אירופה

מדד הדאקס הגרמני שכבר השלים מהלך עליות של 30% מתחילת השנה, איבד 8.5% תוך חודש. אחת הסיבות לירידות קשור להתנהלות שוק האג"ח, ובעיקר שוק האג"ח הגרמני שגם השבוע הכתיב את הכיוון, רק לפני כשבועיים נגעה תשואת האג"ח בגרמניה ב-0.06%  והשבוע היא הגיע לתשואה של %0.66, מה שהכביד על השווקים. נבהיר כי התשואה עולה כאשר ידם של המוכרים על העליונה.


הסיבה המרכזית לשינוי הכיוון בשוק האג"ח הגרמני היא ככל הנראה נתונים חיוביים שפורסמו לאחרונה בעניין הכלכלה האירופית, ומביאים את הסוחרים לתמחר מחדש את האפשרות לכניסה לדיפלציה. שוק האג"ח הגרמני מכה גלים גם בשוק האג"ח האמריקני - שם התשואה כבר הגיעה השבוע ל-2.24%, קרוב מאוד לשיא שנתי. וגם בת"א הלחץ על אגרות החוב הורגש, כאשר מדד האג"ח הממשלתי הכללי ירד השבוע ב- 1.2%. 
 

נפט

הנפט עדיין במוקד, יש תחושה כללית שמתבטאת בעיקר בכל פרסום של דו"ח שבועי על המלאים בארה"ב שרוצים שהמחיר לחבית יעלה. ומחפשים כל סיבה או טריגר כדי להקפיץ את המחיר. אם ניזכר לא רחוק כל כך בעימות של סעודיה בתימן שהחל אז נודע לשווקים באותו יום רביעי הקבוע אשר מתפרסם דו"ח המלאים בארה"ב אשר הצביעו על עליה משמעותית במלאים מעבר לצפי , יש לציין שהיינו אז בעיצומו של הראלי בנפט מאמצע מרץ כשהנפט נגע בשפל של 45$ לחבית .  עליה משמעותית במלאים הייתה אמורה להביא להיחלשות במחיר , אך לא כך היה המחיר המשיך לעלות והיום המחיר עומד בין  ה58- 61 דולר לחבית.


יש לציין כי מחיר הנפט כיום עלה אך עדיין נמוך מהשיא שלו אשתקד , החברות היצרניות ונותנות השירותים עדיין נהנות ממחירי הנפט הנמוכים. השאלה כיצד התהליך הזה ישפיע על הכלכלה האמריקנית כמכלול. אל מול העלייה ברווחים של חברות השירות, עומדת הירידה ברווחי חברות הגז והנפט והחברות הגלובאליות. בנוסף ירידות המחירים בשווי הנפט, גורמת לעלייה בשווי ההכנסה הריאלית של האמריקנים. האחרונים משתמשים בכסף שנותר להם לצריכה גדולה יותר של שירותים.

 

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

וול סטריט
דלג על וול סטריט
עבור לתוכן העמוד