סקירה חודשית - סיכום ינואר 2014 וול סטריט

 
פתיחת שנה מנוגדת לעליות של שנת 2013. חודש ינואר סוער בוול סטריט שלווה בעלייה בתנודתיות וירידות שהשוק לא חווה מעל לתשעה חודשים. v זעזוע הראשוני שקיבל השוק בתחילת החודש נגע להחלטת הפד בנוגע לגודל הקיצוץ בהרחבה הכמותית והחלטת הריבית, בהתאם לציפיות האנליסטים הפד הפחית את קצב הרכישות ב-10 מיליארד נוספים ל-65 מיליארד דולר בעקבות השיפור בכלכלה העולמית ובשוק העבודה האמריקאי. בנוסף הוועדה הותירה את הריבית ברמה מינימאלית של 0.25% , זוהי הייתה החלטתו האחרונה של ברננקי בתפקיד היו"ר אשר פינה את מקומו לג'נט יילן. בהמשך השוק ספג מס' זעזועים נוספים, תחילה מכיוון טורקיה (שחוותה ירידות חריפות בשער החליפין שלה) לאחר מכן מכיוון רוסיה שהסחר ומטבעה הושפעו מהמשבר הגיאו פוליטי באוקראינה ובנוסף טלטלה שהגיעה מפרסום נתונים שהצביעו על היחלשות הצמיחה בשווקים המתעוררים בעיקר מסין. כל הזעזועים לעיל הובילו למימוש בו נכללו משיכות מסיביות מהשווקים המתעוררים אך גם מימושים מכיוון ארה"ב שם נראתה רמת פדיונות היסטורית של 24 מיליארד דולר מן הקרנות המנייתיות, מדובר בפדיון האגרסיבי ביותר שנרשם מאז ומעולם אשר מתעלה על 19.5 מיליארד שנמשכו ב-2008. 


נתונים בולטים  *להסבר ומועד פרסום הנתונים ניתן לעיין באתרנו תחת מסחר בבורסה – וול- סטריט


 דוח התעסוקה לחודש ינואר התפרסם בארה"ב הצביע על תוספת של 113 אלף משרות חדשות למשק האמריקני.
 מדד ה-ISM לסקטור השירותים הציג עלייה גדולה מהצפוי לרמה של 54 נקודות בחודש ינואר.
 ריבית גוש היורו נשארה ללא שינוי ברמה של 0.25% בהתאם לתחזיות הכלכלנים.


חדשות בולטות


  הריבית בארה"ב תישאר אפסית גם עמוק בתוך 2015, כך אמר היום צ'ארלס אוונס, נשיא הבנק הפדראלי בשיקאגו, במסגרת דברים שנשא בכנס הכלכלי בדטרויט .אוונס אף הוסיף ואמר שהעלאת הריבית בשלב מוקדם יותר בניסיון 'להילחם' בסיכונים הפיננסיים הנוכחיים תהיה 'החלטה רעה'. "לפחות כרגע, אני צופה שהאינפלציה הנמוכה ורמת האבטלה שעדיין גבוהה מסמנים שהריבית תישאר ברמה אפסית גם עמוק בתוך 2015", אמר אוונס. הפד' הוריד את הריבית לרמתה הכמעט אפסית בדצמבר 2008 והשאיר אותה כך עד היום. זאת במטרה לעודד את הצמיחה ואת שוק התעסוקה שספגו מהלומה רצינית במשבר הקשה ביותר שתקף אותנו מזה כמה עשורים.
 מי שהוכתר בעבר כ"מלך האג"ח", ביל גרוס מפימקו,  אמר שכלכלת ארה"ב אינה חזקה כפי שרבים מעריכים. "כששוק החוב צומח לאט יותר בשל גירעון ממשלתי קטן יותר, יחד עם הצמצום ברכישות הפד' שיוריד את היקף המסחר, ארה"ב וכלכלות מבוססות אשראי נוספות עלולות לצמוח בקצב שלא יעמוד בתחזיות האופטימיות של קרן המטבע העולמית ושל כלכלנים עם מודלים מסובכים", כותב  גרוס במכתב למשקיעים. גרוס מצפה שגם שוק המניות יסבול מהירידה בהיקף גיוסי החוב של ממשלת ארה"ב. הוא מציין כי מחירי הנכסים תלויים בכמות החוב המגויס, שעשויה לרדת מאחר שהממשלה הפדראלית מצמצמת את הגרעון ומנסה להוריד את יחס החוב-תוצר. היצע האג"ח הממשלתי גדל כיום בקצב של 3% עד 4% בשנה, בהשוואה ל-8% עד 10% בתקופה שקדמה למשבר האחרון. לפי גרוס, זה יקשה על כלכלת ארה"ב לצמוח בקצב גבוה מ-3%.


מועד עריכת הסקירה:  07/02/2014


גילוי נאות

מסמך זה הוכן על ידי מיטב דש טרייד ניירות ערך בע"מ, בהסתמך על מידע זמין לכל הציבור, נתונים שפותחו על ידי אנליסטים מקבוצת מיטב דש טרייד ומקורות אחרים הנחשבים מהימנים ומבלי לבצע בדיקות עצמאיות לשם בירור מהימנות המידע. על אף שהחברה וקבוצת מיטב דש נקטו בכל כללי הזהירות הסבירים על מנת להבטיח שהעובדות הנכללות במסמך מדויקות וכי הדעות הנכללות במסמך סבירות והגיוניות במועד פרסומן, אין נושאי המשרה בחברות השונות ב"מיטב דש" והעובדים בהן אחראים בדרך כלשהי לתוכן המסמך.
"מיטב דש", נושאי המשרה, מנהליה ועובדיה אינם לוקחים על עצמם כל אחריות שהיא לכל הפסד ישיר או נסיבתי הנובע משימוש במסמך זה או במסמכים אחרים הקשורים אליו.
מסמך זה אינו ייעוץ השקעות ואינו מהווה הזמנה לרכישת או מכירת ניירות ערך ונכסים פיננסים. העושה שימוש באמור בתוכנו של מסמך זה עושה זאת על אחריותו הבלעדית.
חברות מקבוצת מיטב דש/או נושאי המשרה שלה ו/או מנהליה ו/או עובדיה עשויים, בהתאם למגבלות הדין, לרכוש ו/או למכור ו/או להתעניין עבור עצמם בניירות ערך ו/או נכסים פיננסים הקשורים במישרין ו/או בעקיפין לחברה הנסקרת. חברות מקבוצת מיטב דש עוסקות בחיתום, הנפקת תעודות סל בניהול קופות גמל, קרנות נאמנות, תיקי השקעות, שיווק השקעות. חברות מקבוצת מיטב דש מחזיקות ו/או עשויות להחזיק ו/או למכור במסגרת פעילותן השוטפת, ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים של החברה הנסקרת . כן עשויה קבוצת מיטב דש (מיטב טרייד) לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת, למועד מסמך זה ו/או במועדים אחרים.
החברה הינה בעלת רישיון למתן שירותי שיווק השקעות מטעם רשות ניירות ערך והיא חברה בבורסה לניירות ערך בתל אביב בע"מ.
מסמך זה הינו בבעלות קבוצת מיטב דש טרייד ניירות ערך כמו גם זכויות היוצרים עליו, ואין להעתיק או להפיץ כל חלק ממנו בשום אמצעי ללא אישור מפורש מראש ובכתב מהחברה.

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

וול סטריט
דלג על וול סטריט
עבור לתוכן העמוד