האם זוהי שנת המפנה של מניות הפיננסים בפני הדור הבא של מנכ"לי הבנקים? / טרנס קליגמן - מיטב ברוקרז'

16/01/2012

האם שינוי המגמה במניות הבנקים השנה מבשר על נקודת מפנה אמיתית? לכאורה, השערה זו אינה תלושה מהמציאות. מחירי מניות הפיננסים רגישים מאוד למצב המאקרו-כלכלי. בשנה שעברה היה נדמה שארה"ב גולשת למיתון,  וגם בשוק המקומי שיסנו מותניים לקראת האטה במשק ועלייה בשיעור האבטלה בארץ. אלא שבפועל, המשק האמריקאי מראה ניצנים ראשונים של התאוששות, כאשר הכלכלה צומחת מהר מהצפי ושיעור האבטלה התחיל לרדת. בארץ, החוסן של הכלכלה המקומית הפתיע רבים, כאשר שיעור האבטלה המשיך לרדת לשפל היסטורי.

רוב האנליסטים והחזאים הכלכליים עדיין פסימיים לגבי הסקטור הפיננסי ומעדיפים להמליץ על מניות סולידיות, כגון מניות יצרניות מזון וחברות פארמה וטכנולוגיה, שיושבות על הרי מזומנים ומחלקות דיבידנדים נדיבים. למרבה האירוניה, קונצנזוס כל כך רחב לגבי אי כדאיות של השקעה במניות הפיננסים הוא גם סוג של סיגנל חיובי, כי ידוע שכלכלנים ואנליסטים בדרך כלל לא מצליחים לזהות שינויי מגמה, היות שבסך הכול אנחנו בני אדם וסובלים כמו כולם מקיבעון מחשבתי.  

אולם, ראוי לשים לב לכמה אינדיקטורים משוק ההון, שמראים שאולי מוקדם מדי להשמיע את צפירת ההרגעה אחרי מלחמת ההתשה של השנים האחרונות. ראשית, שוק האג"ח הממשלתיות ממשיך לשדר סקפטיות רבה לגבי מהימנות הנתונים בארה"ב והיכולת של הכלכלה להחזיק מעמד לאורך זמן.  התשואות באג"חים הממשלתיות ארוכות הטווח  של מדינות חזקות כגון ארה"ב וגרמניה, וגם אלו של מדינת ישראל, ממשיכות לרדת.

התנהגות זו מאפיינת תקופות של סטגנציה ודפלציה ולא הולמות סביבה של פריחה כלכלית, כפי ששוק המניות מנבא כרגע. בדרך כלל, כאשר השוק יותר אופטימי, הוא נוטה לדחוף את תשואות האג"ח כלפי מעלה. אנחנו לא מרגישים בנוח עם המסר הכפול של השוק – שוק המניות מתחיל לנבא סוג של התאוששות, כאשר שוק האג"ח צופה המשך סטגנציה. זהו סוג של אנומליה, שייפתר לכאן או לכאן. לרוב, שוק האג"ח מוכיח את עצמו כשוק יותר שקול, שאינו נסחף בקלות אחר התחזיות האופטימיות של הכלכלנים.

בנוסף,חלק גדול מהבנקים בעולם עדיין סובלים קשות. מתחילת השנה הבנקים האיטלקיים נפלו חדות ( אחרי שהם כבר איבדו למעלה מ-80% מערכם מאז פרוץ המשבר ב-2007) על רקע הנפקת הזכויות הגדולה של בנק יוניקרדיט ( (UNICREDIT  האיטלקי,  שנועדה להגדיל את רמת הלימות ההון שנמצא חסר אחרי מבחני הלחץ של הפיקוח על הבנקים באירופה. הרבה בנקים אחרים בגוש האירו נמצאים במצב דומה, אך טרם התחילו לגייס הון.  קיימים גם חששות לגבי הבנקים הסינים, שמתמודדים עם פיצוץ בועת הנדל"ן.

קשה להשתחרר מהתחושה שה"ראלי" במניות הבנקים בארה"ב ובארץ יגמר מהר, אם הבנקים האירופאיים לא יצליחו לייצב  את עצמם או אם החששות לגבי הרעה משמעותית באיכות תיקי האשראי של הבנקים הסיניים יתבררו כמוצדקים.

פורסם גם במעריב, 15.1.12

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד