איך בוחרים את מניית הדיבידנד הנכונה? הנה 3 דוגמאות קלאסיות / עמוס מאירי, מנהל דסק ני"עז, מיטב טרייד

27/07/2011
בזמנים של תנודתיות ודאגה לגבי המשך המגמה בשוק, עם דגש על וול סטריט, משקיעים רבים מנסים למצוא אלטרנטיבה להרכב התיק שלהם וטלפונים רבים בנושא זה מתקבלים בחדר העסקאות. משקיעים אשר מעוניינים להוריד את התנודתיות בתיק (BETA) אך שוללים מעבר לנכסים אחרים (אג"ח, קרנות וכד'), יכולים להגדיל את שיעור האחזקה במניות המחלקות דיבידנדים. עם בחירה וניתוח נכון של המניות, ניתן ליהנות מתשואה יציבה וסטיות תקן נמוכות יחסית.
 


איך בוחרים מניית דיבידנד טובה?

על מנת לבחור את מניות הדיבידנד עם שיעור הדיבידנד הגבוה ביותר, ועם זאת לשים דגש על הסיכון הנמוך ביותר ופוטנציאל התרחבות של החברה, ניתן לחלק את מפתח החיפוש שלנו לארבעה פרמטרים. לדעתי, אלה הם הפרמטרים החשובים ביותר בסינון הראשוני ובאיתור המניות המתאימות לכל אחד מאיתנו. לאחר מכן, יש לבצע ניתוח מעמיק יותר. הפרמטרים הם:

1. יחס שיעור הדיבידנד אל מול העלייה ברווח התפעולי של החברה.

2. יחס שיעור הדיבידנד אל מול ה-BETA של החברה.

3. שווי השוק של החברה.

4. יחס שיעור הדיבידנד אל מול הסקטור אליו החברה שייכת.

על ידי שימוש חכם בפרמטרים הרשומים מעלה ושינוי מידת החשיבות של כל פרמטר בהתייחס לאופי המשקיע, ניתן לבצע החלפה של כמה מניות בתיק שלכם ולהתאים אותו לשוק התנודתי של החודשים האחרונים. כמה אופציות מעניינות:

Eli Lilly & Co (סימול: LLY)

החברה שייכת לסקטור יצרניות התרופות ומחלקת דיבידנד כבר 29 שנה. שווי השוק של החברה עומד על 43.82 מיליארד דולר. שיעור הדיבידנד שמחלקת החברה הוא 5.2% בשנה. בפברואר 2009, העלתה החברה את שיעור הדיבידנד שלה ומאז היא מחלקת אותו באופן יציב ושומרת על תזרים מזומנים יציב ועל צמיחה יפה. אנליסטים רבים בשוק צופים העלאה נוספת של שיעור הדיבידנד על ידי החברה בקרוב מאוד.

AT&T (סימול: T)

בשנת 1990 לערך, היו חברות התקשורת בעולם - הסקטור החם ביותר בוול סטריט. הן יצרו למשקיעים את הרווחים הקלים ביותר. בשנת 2002 המשקיעים איבדו כסף רב והסקטור הפסיד כ-1 טריליון דולר משוויו הכולל, בפחות משנתיים. אפילו השורדים שאנחנו מכירים טוב עוד היום כמו AT&T, וריזון ועוד, נפגעו משמעותית במחיר המניה ובגובה הדיבידנדים. היום, הסקטור משתנה בעקבות הביקוש הרחב לשידורי וידאו ואפליקציות אינפורמציה אלחוטיות ומתחיל לחזור למסלול הצמיחה. AT&T, נסחרת בשווי שוק של 187 מיליארד דולר וגובה הדיבידנד השנתי שלה הוא 5.51%. חלק גדול מהצמיחה העתידית של חברות אלו צפוי לנבוע ממכירות הסמארטפונים. בחודש אפריל דיווחה AT&T על שיעור הגידול ברווחים הגבוה ביותר בסמארטפונים, עלייה חדה במכירות האיי-פון שלה, וצימצום כמה יחסים פיננסיים שהדאיגו משקיעים בעבר.

American Capital Agency corp (סימול: AGNC)

קרן REIT מקיימת היסטוריה יציבה של חלוקת דיבידנד. לפני שאפרט מדוע המניה מומלצת להשקעה, אביא סקירה קצרה על סקטור ה-REIT, קרנות השקעה בנדל"ן מניב.

קרנות ה-REIT התחילו את דרכן ב-1960 בארה"ב והרעיון הכללי היה לאפשר למשקיעים שאין להם הון גדול במיוחד לבצע השקעה ולהיות חלק מקרן של נדל"ן מניב. קרן ה-REIT מחויבת לחלק את רוב רווחיה למשקיעים והסכום יוכר כהוצאה וינוכה מההכנסה למס. עבור משקיעים מהשורה מדובר בתחליף להשקעה בנדל"ן. במקום לקנות דירה המיועדת להשכרה, על כל העלויות ומשאבי הזמן הכרוכים בכך, המשקיעים קונים חלק בשותפות הכוללת, מקבלים את החלק היחסי שהשקיעו והקרן גובה את דמי ניהול. משבר האשראי בארה"ב וקריסתו של בנק ההשקעות ליהמן ברדרס הובילו להתרסקות מהירה של סקטור ה-REIT. מאז, חל שיפור משמעותי בשוקי האשראי אשר הטיב עם חברות אלו.

בתוך סקטור זה ישנן כמה קרנות מיוחדות, שעיקר התעסוקה שלהן הוא לא ממש בנדל"ן. במקום זאת, הן רוכשות מקבצי משכנתאות מסוכנויות גדולות. חשוב להדגיש כי תשלומי המשכנתאות הללו מבוטחים והסיכון לאי פירעון נמוך יחסית. החברות, מגייסות הון עצמי ממשקיעים ונוטלות הלוואות גדולות לזמן קצר. עיקר ההוצאות שלהן על ריבית ועיקר ההכנסות מגיעות מתשלומי משכנתא חודשיים. כדומה לבנק, הפער בין הריבית איתה גייסה החברה את ההון לבין הריבית שהיא מקבלת הוא מקור הרווח. כאן גם טמון הסיכון העיקרי, כל עוד הריביות הממשלתיות לטווח הקצר נמוכות, מרווחי הריבית ייצרו ערך גדול למשקיעים. אך השינוי ברווחיות יורגש עם העלאת הריבית. בשנים באחרונות, עם ריביות נמוכות יחסית רשמו קרנות אלו רווחים גדולים במיוחד.

AGNC, מחלקת דיבידנד שנתי בגובה 18.5%, שומרת על יציבות עם BETA של 0.54 ושווי שוק של 5.21 מיליארד דולר. מעניין לציין שהיא אחת החברות היחידות שהגדילה את שיעור הדיבידנד במהלך המשבר ב-2008. החברה עוסקת רק במקבצי משכנתאות המבוטחים על ידי ממשלת ארה"ב, דוגמת פאני מיי וחברות אחרות עליהן השתלטה הממשלה על מנת להוות אלטרנטיבה בטוחה יותר למשקיעים.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד