ערכן של תחזיות הקונצנזוס - מורן צור, מנכ"ל גאון טרייד / 15.1.11

לפני כשבועיים במדור זה, בטור שכתבתי "כולם יודעים מה יהיה ב-2011"  הבעתי את חששותיי מפני הקונצנזוס של האנליסטים בדבר שוק המניות השורי הצפוי לנו בשנה הקרובה.

 

הפעילים בשוק ההון, נחלקים לשלוש קבוצות עיקריות:

DAY TRADERS – סוחרי היום, המבצעים פעילות תוך יומית של קניה ומכירה של ניירות ערך, כאשר לרוב, בסוף היום הם אינם לוקחים את "הפוזיציה" הביתה והולכים לישון עם מזומנים בלבד בחשבון ההשקעות שלהם.

SWING TRADERS – סוחרים הפועלים למשך תקופות קצרות, מספר ימים, או לכל היותר מספר שבועות.

משקיעי ערך – פעילים בשוק המחזיקים ניירות ערך לאורך פרקי זמן ארוכים, מספר שנים או לפחות מספר רב של חודשים.

 

פעיל בשוק הנמנה על אחת הקבוצות הראשונות, יכול להיעזר בדעותיהם של האנליסטים, אך לבטח לא יסתמך עליהן בקבלת החלטותיו, כאשר משקיעים אלו לרוב מייחסים משקל רב לפרסומם של אינדיקאטורים כלכליים מובילים כמו גם לסנטימנט בשוק, אותו הם מנתחים בעזרת כלים שונים מתוך עולם ה"ניתוח הטכני".

 

לעומתם, משקיעי הערך, ייחסו משקל רב לדבריהם של האנליסטים.

חלק ממשקיעי הערך יבצעו אמנם מחקר מעמיק בעצמם הכולל ניתוח פונדמנטלי של השווקים או ניירות הערך אותם בכוונתם לרכוש, אך החלק הארי מושפע מהעיתונות הכתובה ומדעותיהם של אנליסטים שונים.

לפני מספר ימים, הגיע לידי גרף מעניין מאוד המציג את חוסר יכולתם של האנליסטים (מקרו) לחזות מגמות בשווקים על פני זמן.

את הגרף שלח אלי אמיר ארגמן מאופנהיימר והמסקנה המתבקשת בעיניי,הינה שעלינו להיות נוכחים בשוק המניות כל הזמן – בשנים הטובות ובשנים הרעות, ניתן ואף רצוי להסיט משקל של התיק שלנו בין הסקטורים השונים, או לחלופין להתמקד באזור גיאוגרפי שונה בהתאם להערכותינו האישיות או בעזרתם של מי שעוסקים בתחום, אך אל לנו, למשקיעי הערך, לנסות ולתזמן את השווקים.

 

הגרף מציג באופן פשוט ביותר את תחזיות האנליסטים/כלכלנים לצמיחה בארה"ב לעומת הצמיחה בפועל.

המסקנה המדהימה, לדעתו של אמיר, הינה כי אין אנו מסוגלים לצפות שינויים כלכליים ולמעשה בארבעה העשורים האחרונים הקונצנזוס לא הצליח לחזות אפילו מיתון אחד!

הגרף אף מצביע על מסקנה מורכבת יותר והיא שהקונצנזוס חושב באופן הומוגני ומעריך בקביעות כי הכלכלה תצמח בין 2-3.5% לאורך עשורים שלמים.

 

אני מסכים עם אמיר, כי הדבר אכן מזכיר את התחזיות לעלייה של בין 8%-10% בשוק המניות בכל שנה.

נשמע קצת מגוחך, לא?!

 

אומרים שתמונה שווה אלף מילים, להלן הגרף האמור:

 

 

*המקור של הנתונים הוא של הבנק המרכזי בפילדלפיה מתוך מאמר מובחר של James Montier.

 

הגרף עוסק בנתוני התוצר, שנחזים על ידי כלכלני מקרו וממחיש עד כמה הקיבעון המחשבתי של הקונצנזוס עסוק בלהיות קרוב למה שמקובל להגיד ולעולם לא "מעיז" לחזות תנודה חריפה יותר ועל כן סיכוייו לחזות משברים או לחלופין לזהות תקופת שגשוג בפתח הינם אפסיים.

 

לסיכום, אני שב ומדגיש את שכתבתי בטור מתאריך 29.12.2010, "כולם יודעים מה יהיה ב-2011"   כאשר כולם חושבים באותו האופן, קצת קשה לי להרגיש בנוח עם הקונצנזוס והגרף המוצג לעיל, מסביר היטב למה.

 

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד