שם המשחק ל-2011 – התנודתיות / מורן צור, מנכ"ל משותף מיטב שירותי בורסה (גאון טרייד) - 29.12.10

 

שם המשחק ל-2011 – התנודתיות

 

לאחרונה נוצר קונצנזוס בשוק ההון בקרב כלכלני המקרו של מרבית בתי ההשקעות הגדולים והבנקים בישראל, אשר קולם שב ונשמע חדשות לבקרים כי  שנת 2011 צפויה להיטיב עם שוק המניות.

 

כאשר כולם מסכימים באופן כל כך גורף, אני מתחיל מעט לדאוג.

 

הנטייה הטבעית של כל הפרשנים הבאים לחזות, הינה לרוב לקבוע האם השוק צפוי לעלות או לרדת. הרוב המכריע, לא יהיו נחרצים ויתנו הסתברות שונה לכל תרחיש, בעוד מחפשי הכותרות יצאו בקביעות נחרצות על כיוון מסוים וברור לשוק.

 

עם זאת, לקבוע שהשוק אינו צפוי למהלך משמעותי, לא נשמע מעניין במיוחד, אך פעילים בתחום המסחר יודעים שלא רק המספר אליו יגיע המדד הוא שחשוב, לא פחות חשובה היא הדרך.

"הדרך" בשוק ההון, הינה התנודתיות אשר להערכתי צפויה ללוות את המדדים השונים במהלך השנה הקרובה והיא שצפויה להיות הסיפור של שנת 2011.

 

כלכלני מקרו, מבינים היטב שבסביבת הריביות הנוכחית והתשואות הנמוכות שמציעות אג"ח קונצרניות, כמו גם שוק נדל"ן במחירי שיא היסטוריים, שוק המניות נעשה באופן טבעי האפיק האטרקטיבי, בעוד כלכלני מיקרו אשר עמלים על ניתוח דו"חות החברות, מתקשים לזהות חברות שהינן אטרקטיביות להשקעה ומזהירים כי ברמת המחירים הנוכחית, כדאי להיות סלקטיביים. אז מי צודק? כולם.

 

המשמעות של היות כולם צודקים בעיני, היא שאנו צפויים לראות הרבה עליות ומורדות במהלך השנה הקרובה, כאשר שילוב סביבת המקרו התומכת בשוק המניות תושפע מהיעדר חברות אטרקטיביות הסובלות מירידה בכוח הצרכני נוכח המשבר של 2008 והתוצאה – שוק עולה ויורד עם עצבנות לא מעטה, אשר מתקשה למצוא כיוון ברור במהלך השנה.

 

באם הצדק עימי, זהו ידע מספיק בשביל לייצר רווחים נאים במהלך השנה, אך נחוץ כאן משנה זהירות – קשה מאוד לתזמן את השוק ולנסות למצוא את העיתוי הנכון לביצוע קניה ומכירה בפרקי זמן קצרים, איננה אסטרטגיה המתאימה לכל אחד, אך אם בכל אופן אחד מעוניין לעשות כן, להלן מספר אפשרויות ליהנות משוק תנודתי:

 

·         אסטרטגיות מעו"ף, דוגמת רכישת "אוכף" או מכירת "פרפר" (ניתן למצוא הסבר מפורט בקישור הבא: http://www.gaontrade.co.il/maof_strategy

·         רכישת קרנות סל בחו"ל (בארץ קשה יותר למצוא מכשירים פיננסיים תומכים) אשר מתיימרות לייצר רווחים בעקבות תנודתיות, הנגזרת ממדד ה-VIX בארה"ב (סביב סטיות תקן). ניתן לעקוב אחר הסימול VXX (חישוב תנודתיות לטווח קצר) או VXZ (חישוב תנודתיות לטווח בינוני)

·         מניות דיווידנד  מניות אשר מעניקות תשואת דיווידנד גבוהה, יכולות להוות אלטרנטיבה ראויה בזמן שוק תנודתי, בכך שאנו מקבלים תשואה שוטפת ללא מימוש נייר הערך, בדומה לקופונים באג"ח.

 

בברכת שנה אזרחית מוצלחת לכל המשקיעים.

 

 

*אין לראות בנאמר בכתבה המלצה וחשוב לבצע אפיון צרכים אישי בטרם קבלת החלטות השקעה.

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד