מניות דיבידנד - החזר השקעה במהירות הבזק / אושר טובול - 28.12.10

בתקופה האחרונה, בעקבות התשואות הנמוכות בשוק האג"ח, מחפשים המשקיעים אלטרנטיבות השקעה שיניבותשואה גבוהה יותר. בסביבת הריבית הנמוכה ורמת הסיכון העולה בשוק האג"ח, ממשיכה זרימה של כספים משוק האג"ח לשוק המניות.

אלטרנטיבה טובה לשוק האג"ח, בעיקר בתקופות כאלה, הן מניות דפנסיביות להשקעה, מניות ערך המאופיינות בתשואת דיבידנד גבוהה ומייצרות תזרים מזומנים גבוה למשקיע. חשוב לזכור כי למרות תשואת הדיבידנד הגבוהה, הסיכון בהשקעה במניות גבוה יותר מהשקעה בשוק האג"ח.

ישנם מספר יתרונות משמעותיים להשקעה במניות דיבידנד. היתרון הראשון הינו החזר השקעה מהיר, רציף ועקבי. חלוקת הדיבידנד מצביעה על חוסן החברה והיכולת לייצר רווחים קבועים לאורך זמן. נוסף על כך, חברות אלה עדיפות מבחינתם של המשקיעים המוסדיים (ברוטואיסטים) מכיוון שהם אינם משלמים מס על הדיבידנדים. מחקרים רבים שנערכו הצביעו על כך שחברות המחלקות דיבידנד השיגו לאורך זמן תשואה עודפת על פני יתר חברות ההשקעה.

מידע נוסף סחר מניות בבורסה ניתן למצוא בקטגוריה: מסחר במניות

פרסוםחלוקת דיבידנד מתבצעת בד"כ מרווחי החברה. לעיתים רחוקות, חברות מחלקות דיבידנד ע"י הפחתת הון , חלוקה שלא מן הרווחים. חלוקה מסוג זה יכולה, במקרים מסוימים, להיות גם מסוכנת לחברה . לבעלי שליטה שרכשו חברות במינוף גבוה יש אינטרס מובהק להגביר את חלוקת הדיבידנדים, על מנת להקטין את החוב שלקחו לצורך הרכישה. לעתים פעולה זו כרוחה בפגיעה משמעותית בחוסן ובפעילות החברה . הקטנת ההון העצמי יכולה להגדיל את עלות גיוס הכספים של החברה ולפגוע בפעילות השוטפת שלה.

בתחילת שבוע שעבר הודיעה              בזק   (1,058 | 0.28% )    כי בכוונתה לבצע חלוקת דיבידנד גבוהה מאוד של כ-3 מיליארד שקל. ההודעה הפתיעה פעילים רבים בשוק ההון. אמנם, הציפיות היו לדיבידנד גבוה בעקבות העברת השליטה לשאול אלוביץ, שירצה להחזיר חלק מההשקעה, אולם לא ציפו לחלוקת דיבידנד עוצמתית שכזו.

החלוקה לא תתבצע בדרך רגילה של חלוקת רווחים, אלא תתבצע ע"י הפחתת הון. ההחלטה על חלוקת הדיבידנד עדיין כפופה להסכמה של בית המשפט, אולם נראה שבזק כבר הגיעה להסכמה עם ועד העובדים לגבי ההפחתה (מכשול עיקרי) ולכן הבקשה ככל הנראה תאושר. משמעות ההפחתה בהון היא שבזק תצטרך לממן את הדיבידנד ע"י הגדלת החוב של החברה, ובתנאי השוק הנוכחיים זה לא אמור להשפיע על העמידה ביחסים הפיננסיים שלה.

יתרה מכך, בעתיד תוכל בזק להציג תשואה גבוהה יותר על ההון העצמי, ופעולה זו נתפסת כצעד חיובי ע"י המשקיעים. מאז פרסום ההודעה עלתה מניית בזק ביותר מ-5%.

לפני מספר חודשים עשתה חברת              פרטנר   (7,230 | 0.58% )    מהלך דומה. החברה ביצעה הפחתת הון וחילקה דיבידנד נאה של 1.4 מיליארד שקל לבעלי המניות. המטרה העיקרית הייתה זהה - החזר מהיר של ההשקעה, לכיסוי הלוואות שלקח בעל השליטה, אילן בן דב, לצורך רכישת החברה. לאחר ביצוע הפחתת ההון, גייסה פרטנר כספים והנפיקה אגרות חוב לציבור. במקרה של פרטנר לא חל שינוי בדירוג האשראי של החברה, וכך צפוי גם בבזק.

במבט על שוק ההון הישראלי, בנוסף לבזק ופרטנר, שמחלקות דיבידנדים גבוהים באופן קבוע - ניתן לכלול ברשימה היוקרתית גם את              סלקום,  (11,460 | 0.09% )                 כיל,  (5,881 | -1.19% )                 דלק רכב   (5,014 | 0.52% )    וקבוצת אי.די.בי הכוללת את              דיסקונט השקעות,  (7,571 | 2.87% )                 כור   (8,002 | 5.22% )                 וכלל תעשיות.  (2,834 | 1.14% )    בחברות אלה אנחנו מדברים על תשואת דיבידנד שוטפת של למעלה מ-4%, כאשר בחברות ההשקעה זה כפוף למימושים באחזקות החברה או לקבלת דיבידנדים מחברות הבנות.

בשנה האחרונה, השוק נוטה לתמחור יתר של דיבידנדים וזה משתקף בעוצמת העלייה במניות. מגמה זו צפויה להימשך בתקופה הקרובה ולכן צריך לאתר את המניות שמחלקות דיבידנד גבוה ולהשקיע בהן. חשוב לבדוק שהחברות הנבחרות אכן ממשיכות להרוויח וימשיכו לחלק דיבידנדים בעתיד. אפשרות נוספת היא להשקיע בתעודות סל או קרנות המתחקות אחר מדד התל דיב, המכיל את 20 המניות בעלי תשואת הדיבידנד הגבוהה ביותר.

הכותב הוא אושר טובול משנה למנכ"ל גאון טרייד

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד