רכישה חוזרת של מניות בטבע ,הבעת אמון או תמרור אזהרה? / אושר טובול, משנה למנכ"ל גאון טרייד - 6.12.10

ביום רביעי האחרון הודיעה חברת טבע על כוונה לבצע רכישה חוזרת של מניות בשווי כספי של עד מיליארד דולר. על פניו הודעה מצוינת, החברה רוצה לנצל את הירידות במניה, מביעה אמון בעצמה ומודיעה על כוונה לרכוש מניות סביב מחיר נוכחי של כ- 50 ד' למניה במהלך השנה הקרובה , האם כדאי להצטרף ולרכוש את המניה?

עפ"י התוכנית האסטרטגית של טבע היעד המרכזי שלה הוא להגיע למכירות של 31 מיליארד דולר עד שנת 2015 ולרווח נקי מעל 6.8 מיליארד דולר בהתאמה. חלק עיקרי מהצמיחה של החברה יגיע מרכישות , והוא מהווה את אחד ממנועי הצמיחה המרכזים של החברה . האם טבע מוותרת על מזומנים שמיועדים לרכישות? האם הנהלת טבע חוששת לא לעמוד בתחזית הרווח למניה?

כשחברה רוכשת מניות של עצמה, היא מקטינה את מספר המניות בשוק. מכאן כשבעתיד היא תדווח על רווחים, הרווח למניה יהיה גבוה יותר. יתכן שאחת הסיבות לכך שטבע רוצה לבצע רכישה עצמית של מניות היא להגדיל את הרווח העתידי למניה ובכך לעמוד בתחזיות הגבוהות שהציבה לעצמה.

במידה וטבע לא תעמוד בתחזיות, המכה תהיה קשה יותר ותוביל לירידות חדות במניה. בנוסף טבע מעוניינת לשנות את הסנטימנט השלילי שמעיב על המניה בתקופה האחרונה.

בימים אלה טבע נסחרת במרחק של 20% מהשיא

מאז פרסום ההודעה על רכישת מניותיה, מחיר מניית טבע ירד מתחת למחיר של 50 דולר למניה, דבר המסמן את חשש המשקיעים שרואים כרגע את הצד השלילי של ההודעה.

הודעה זו מגיעה בהמשך לחששות גוברות של המשקיעים מתחרות לקופקסון, תרופת הדגל של החברה, ירידה בהכנסות באירופה ובארה"ב, לחץ לירידת מחירים בענף וסיכוי לשיעורי צמיחה אורגנית נמוכים ואף חד ספרתיים.

על מנת לעמוד ביעדים הגבוהים שהעמידה לעצמה החברה היא חייבת לבצע רכישות גדולות והאתגר העומד בפניה לא פשוט. אמנם טבע עברה בהצלחה רכישות בהיקפים גדולים, אבל גם בהנהלת טבע יודעים שקשה לבצע פעולות כאלה לאורך זמן. טבע נסחרת כיום לפי שווי שוק של 45 מיליארד דולר ותתקשה לצמוח בשיעורים דו ספרתים כפי שהרגילה את המשקיעים בעבר.

הודעות שנשמעות חיוביות יכולות להתפרש כהודעות שליליות ולהיפך

דוגמא להודעה חיוביות עם סנטימנט שלילי היא הנפקת מניות. בשבוע האחרון היינו עדים למספר הפצות של מניות על מנת להכניס אותם למדדים הראשיים בבורסה נכסים ובנין הנפיקה מניות והגיעה לשיעור אחזקות ציבור של 20% על מנת להיכנס למדד ת"א 100, אלרוב נדלן עשתה פעולה דומה של הפצת מניות לפני כחודש,למשקיע הרגיל מכירת מניות נתפסת כאירוע שלילי.

אולם אם נבין את מטרת המכירה נגלה שההודעה היא בעצם חיובית. מכירת המניות תגרום להגדלת הסחירות במניה ,תמצב אותה כחברה מובילה וראויה יותר להשקעה, המניה תיכנס למדד המוביל והמניה תגיב להודעה בחיוב.

דוגמא נוספת לפרשנות כפולה היא פיטורי עובדים. הודעה על פיטורי עובדים נרחב , יכולה להתפרש כהודעה שלילית ,כנראה מצב החברה לא טוב ולכן היא מפטרת עובדים. משקיע אחר יכול לפרש את ההודעה כחיובית, צעדי התייעלות של החברה יובילו לירידה בהוצאות החברה בעתיד ולהתאוששות בדוחות הבאים .

בתחילת אוקטובר פרסמה מכתשים אגן מספר הודעות ברצף, הודעה ראשונה קיום מו"מ עם חברה סינית לגבי מכירת חלק ממניות החברה לפי שער הגבוה ב 60% משווי המניות בבורסה. במקביל פרסמה החברה הודעה על אזהרת רווח חמורה לרבעון השלישי והרביעי, ובנוסף הודיעה על צעדי התייעלות, כגון פיטורי עובדים והסדר פרישה מרצון.

האם ההודעה הראשונה נועדה למתן את הירידות במניה בעקבות ההודעה השנייה?

בינתיים המו"מ עם הסינים מתנהל עם ירידה משמעותית במחיר , בהסדר כנראה לא נראה פיטורי עובדים אלא רק הסדר פרישה מרצון, לאחר ההודעה הראשונה קפצה המניה יותר מ 30% במהלך יום המסחר, אולם מאז אנו רואים את המניה יורדת ללא הפסקה.

הודעה של חברה זו או אחרת יכולה להתפרש הן בצורה חיובית והן שלילית על המשקיע לבדוק היטב מה עומד מאחורי תוכן ההודעה, להמתין ולראות את כיוון השוק ורק אז לנקוט עמדה, בד"כ השוק אינו טועה בתגובתו.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד