לעשות כסף משינוי הרכב המדדים/ אושר טובול, משנה למנכ"ל גאון טרייד - 22.11.10

סוף השנה מתקרב והפעילים בשוק ההון מתחילים להיערך לשינוי הרכב המדדים, החלפת מניות המדדים מהווה הזדמנות להגדיל את הסיכוי לרווח בעקבות שינויים טכניים שמבצעת הבורסה לני"ע בהרכבי המדדים.
בהפסקת המסחר המיועדת לשינוי הרכבי המדדים צריכות חברות תעודות הסל והקרנות המחקות לבצע התאמות, לקנות ולמכור מניות שנכנסות ויוצאות מהמדדים, כתוצאה מכך הן יוצרות היצעים וביקושים טכניים גבוהים במניות.

לדוגמא: כשמניה יוצאת ממדד ת"א 100 ועוברת להיסחר ברשימת היתר, תעודות הסל שמחקות את מדד ת"א 100 צריכות למכור את המניה ויוצרות היצעים גדולים במניה. לעומת זאת, מניה שנכנסת למדד ת"א 100 תזכה לביקושים גדולים במועד הכניסה למדד.

כמובן שצריך לבצע בדיקה מעמיקה ולבדוק את סך הביקושים הצפויים במניה פחות סך ההיצעים הצפויים בה לפי משקל המניה במדד, ולבדוק את כמות ההיצע או הביקוש נטו.

ישנן חברות וגופי השקעה רבים שעפ"י מדיניות ההשקעה שלהם לא מאפשרים למנהלי ההשקעות להשקיע בני"ע שלא נמצאים במדדים המובילים, לכן הלחץ על מניות שיוצאות מהמדדים הוא גבוה יותר.

כל שעל המשקיע לעשות הוא לזהות אילו מניות אמורות להיכנס למדדים עפ"י הכללים הידועים מראש ואילו מניות אמורות לצאת. יש לרכוש מראש את המניות שסך הביקושים נטו שלהם יהיו גבוהים משמעותית מהמחזור הממוצע ולצפות שיתחזקו עד מועד הכניסה למדד ואף בהפסקת המסחר עצמה. במניות שצריכות לצאת מהמדד נדרש פשוט לבצע פעולת מכירה או מכירה בחסר ולקנות אותן חזרה בהפסקת המסחר.

לבעלי העניין יש אינטרס שמניותיהם יסחרו במדדים המובילים. ההשתייכות למדד מובילה לסחירות גבוהה יותר במניה. המניה הופכת להיות רלוונטית יותר לרוב גופי ההשקעה, המסחר במדדים המובילים מסמל "יוקרה" ועוזר בגיוס כספים לפעילות החברה.

הבורסה לני"ע ביצעה בשנת 2010 שינוי במתודולוגיית מדדי הבורסה על מנת לשפר את היציבות במדדים , לצמצם את מספר ההחלפות במועד עדכון המדדים , ולנסות למצוא פתרון למניות שלא עומדות בתנאי הסף במועד הכניסה למדד.

הבורסה הקימה מאגר מניות שכולל כ 236 מניות שעומדים בתנאי הסף לכניסה למדדים, וחילקה את סוג המניות לרגילות או גדולות כשלכל סוג מניה יש קריטריונים שונים לתנאי הסף.

תנאים לכניסת מניות גדולות למאגר:

שיעור החזקות הציבור - מינימום 20%

שווי שוק מינימלי - 1 מיליארד שקלים

דירוג סחירות - לכל היותר 250

תנאים ליציאת מניות גדולות מהמאגר:

שיעור החזקות הציבור - נמוך מ-20%

שווי שוק נמוך מ 750 מיליון שקלים

דרוג סחירות יותר מ-300

תנאים לכניסת מניות רגילות למאגר:

שיעור החזקות הציבור - מינימום 25%

שווי שוק מינימלי - 70 מיליון שקלים

שווי כמות צפה - מינימום 35 מיליון שקלים

דירוג סחירות - לכל היותר 250

תנאים ליציאת מניות רגילות מהמאגר:

שעור החזקות הציבור - נמוך מ-20%

שווי שוק נמוך מ 50 מיליון שקלים

שווי כמות צפה - נמוך מ 25 מיליון שקלים

דרוג סחירות יותר מ-300

המועד הקובע הבא לעדכון המאגר הינו ב-30/11/2010. פרסומו יתבצע ב 10/12/2010 ועדכון הרכב המדד יתבצע ב 15/12/2010. מתוך מניות המאגר מניה תיכנס למדד רק אם שווי השוק שלה יהיה גבוה במספר מקומות מעל המניה היוצאת.

מניה תצא מהמדד רק אם שווי השוק שלה יהיה נמוך במספר מקומות מתחת למקום האחרון במדד. למשל מנייה תיכנס למדד 25 רק אם תדורג לפחות במקום ה 20 בדירוג שווי השוק של המניות הנמצאות במאגר, ותצא ממנו רק אם היא במקום ה-30.

מספר דוגמאות:

מניית מנופים ביצעה בשבוע שעבר הנפקת מניות והגדילה את אחזקות הציבור ל 20.19%. שווי השוק של מניית מנופים נכון לכתיבת שורות אלה עומד על 1,021 מיליון שקלים. ניתן לראות שמנופים מוגדרת כמניה גדולה בגלל שווי שוק של מעל 1 מיליארד שקלים.

אם במועד הקובע שווי השוק של המניה יהיה מעל 1 מיליארד שקלים היא תיכנס למאגר ותהיה מועמדת לכניסה למדד. אם שווי השוק יהיה נמוך ממיליארד שקלים היא לא תיכנס למאגר מכיוון שהיא לא עומדת בתנאי הסף של מניה רגילה (שיעור אחזקות הציבור נמוך מ-25%).

מניית אלרוב נדלן עתידה להיכנס למאגר, שווי השוק של החברה עומד על כ-1.8 מיליארד שקלים ואחזקות הציבור עומדים על 20% והיא כנראה תיכנס למדד ת"א 100 ומדד ת"א 75 דרך מסלול מנייה גדולה.

כיום אלרוב נדלן לא נסחרת באף מדד ובמידה ותיכנס הביקושים למניה יהיו גבוהים מאד לכן ניתן לצפות שללא אירועים חריגים בחברה המניה תתחזק לעבר הכניסה למדד.

מניית הכשרת הישוב עתידה להיכנס למדד ת"א 100, שווי השוק של החברה עומד על 1.08 מיליארד שקלים ואחזקות הציבור 24.5% , החברה נסחרת היום במדד יתר 50 ובעקבות העלייה בשווי השוק היא מועמדת להיכנס למדד ת"א 100 ומדד ת"א 75.

מניית סאני עתידה לצאת מהמאגר, אמנם שווי השוק של סאני עומד על כ 1.4 מיליארד שקלים אך שווי החזקות הציבור עומד על 15.25% וגורם ליציאת המניה ממדד ת"א 100 ומדד ת"א 75. ניתן לצפות שבמניה זו יהיו היצעים גבוהים במועד היציאה מהמדדים, לכן ללא אירועים נוספים במנייה כדאי לנו למכור אותה ולנסות לרכוש אותה במועד מאוחר יותר.

מניית דלק נדלן נסחרת כיום במדד ת"א 100 ומדד ת"א 75. שווי השוק של החברה ירד משמעותית ל 454 מיליון שקלים, אחזקות הציבור עומדות על 33.68%. המניה תישאר במאגר המניות אולם בעקבות הירידה בשווי השוק היא כנראה תצא מהמדדים המובילים. לכן, לחץ ההיצעים במניה צפוי להימשך.

הימים הקרובים משמעותיים מאד בקביעת המניות הנכנסות והיוצאות מהמאגר. לבעלי העניין יש אינטרס להתאים את המניות לקריטריונים הנ"ל, רשימת מניות המאגר תפורסם בתחילת דצמבר ולאחר מכן יבוצע החישוב מתוך מניות המאגר מי תיכנס ומי תצא מהמדדים.

לכן, אתם המשקיעים צריכים להתארגן כבר עכשיו ולהתחיל לקנות ולמכור מניות שיכנסו ויצאו מהמדדים בהתאמה.


***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד