סופן של המניות הירוקות? - עמוס מאירי, מנהל דסק ניע"ז, גאון טרייד

כשמדברים על טכנולוגיה נקייה ועל אנרגיה ירוקה אני תמיד נזכר בסרט "בחזרה לעתיד" ומתמלא בכעס.  

עבדו עלינו.

 בשנת  2015 מקפליי הצעיר מוצא עולם שבו מכונית-הזמן מעופפת באוויר, הסקטבורד שלו לא צריך גלגלים (עד היום אני מחפש כזה) והכל חשמלי. כילד, דמיינתי עולם שאין בו דלק, עשן ופיח, חשמל שמיוצר רק מאנרגיה ירוקה-  מהשמש ומקורות טבע אחרים.

הטרנד הירוק כבש אותנו בשנים האחרונות, הושפענו מהנעשה בארה"ב ובאירופה והתחלנו להשתמש במקורות אנרגיה נקיים ולקדם את התחום גם בישראל.

 דוק: "מקפליי, חוזרים ל- 1985"

 כניסתם של הרפובליקנים עם זיקת הנפט רבת השנים יכולה לחולל שינוי. כחלק מהחלוקה האגרסיבית בתקציב בארה”ב, הרפובליקנים יתחילו לחתוך בסובסידיות מס בסקטורים מסוימים ובחברות ספציפיות. ככל הנראה כמעט כל סקטור האנרגיה יפגע בשנתיים עד חמש השנים הבאות!

מחבקי העצים ומצילי הלווייתנים, היכונו: התוכניות הירוקות היקרות והאהובות על הנשיא אובמה ככל הנראה יהיו הראשונות שיזדהמו לאחר שהקונגרס ישאב את כל כספי החילוץ שעוד לא בוזבזו ונשמרו במיוחד לתמיכה והלוואות לסקטור האנרגיה הירוקה.

 "גרינפיס" וחברים לוחצים על הקונגרס לחוקק סטנדרטים חדשים לאנרגיה ירוקה ומתחדשת Renewable Electric Standard . המטרה היא להכֿריח  חברות וספקי אנרגיה ליצר אחוז מסויים מהאנרגיה בה הם משתמשים מרוח, מים, שמש וכד'. הסקטור הירוק הוא סקטור רגיש באופן חזק לגחמות המנהיגים והשינויים בשילטון. המשקיעים, שרוצים לייצר רווח ומאמינים בטכנולוגיה ובשינוי מוצאים את עצמם פעמים רבות נתונים לחסדי המנהיגים והפוליטיקה. 

 חברות סולריות רבות ממשיכות לעבוד על אדים, שריפת המזומנים בפיתוח הטכנולוגיה היא גדולה ורק מספר החברות עם שווי השוק הגדול ביותר מצליחות להציג רווחים ובאלו, המכפילים גבוהים משמעותית ביחס לסקטור האנרגיה. חברות עם טכונולגיה מדהימה כדוגמת חברת ESLR לא מצליחות לשפר את הביצועים לאורך זמן ונתמכות בסובסידיות ומשקיעים לטווח הארוך שמצפים לעתיד ירוק ותמיכת הממשלות בסקטור.

"לפני שדוק מספיק לצאת למסעו המתוכנן, עשרים וחמש שנים אל העתיד, מגיעים למקום המחבלים הלוביים מהם גנב את הפלוטוניום ויורים בו למוות"

סוכנות האנרגיה הבינלאומית עדכנה לאחרונה את התחזית וצופה כי הביקושים לנפט יגדלו עד 2035 ב-50%  יותר מאשר קצב התרחבות היצע הנפט בתקופה זו, וכתוצאה מכך יגיע מחיר הנפט ל-113$. אם נכניס למשוואה מחירי נפט סבירים בהווה ביחס לעבר, צפוי לסקטור שנים קשות.

כמובן, אי אפשר לקבוע את סופו של הסקטור ואני עדיין מאמין ומקווה להמשך "המגמה הירוקה" ולאוויר נקי יותר אבל כן, הסקטור יפגע משמעותית בטווח הארוך ובתור משקיע חשוב לשים את הרגשות והרצון הטוב בצד.

שיהיה לכולנו יום ירוק, ואולי אף גשום!

 

 

_____________________________________________________

לצורך גילוי נאות, כותב זה הינו מנהל דסק מסחר נירות ערך זרים בגאון טרייד, מבית מיטב בית השקעות. מכח כהונתו עשוי להיות הכותב מעורב ברכישת ומכירת ני"ע (לרבות כאלו הנדונים בפוסט) עבור גופים המנוהלים על ידה ועל כן עשוי להיות לו עניין אישי בנושאים נשוא הפוסט. אין באמור בפוסט משום ייעוץ והמלצה ואין בו בכדי להוות תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. http://www.meitav.co.il

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד