להמתיק את התיק / אורן קפלן - 10.11.10

מה הייתם אומרים אם היו מציעים לכם לרכוש נכס אשר יעניק לכם תשואה של כ- 30% גם במידה ומחירו לא יעלה. רכישת חוזה עתידי לשנה על מחירי הסוכר מעניקה את התשואה האמורה. הסיבה לכך היא מחירי החוזים העתידיים הצופה, כי מחירי הסוכר ירדו בשיעור חד במהלך השנה הקרובה. ספציפית, בשוק נסחרים חוזים עתידיים על מחירי הסוכר לתקופות שונות, כך שרכישה של חוזה הנסחר לסוף שנת 2011 במחיר של כ- 23 סנט לפאונד תעניק לכם תשואה של כ- 30% במידה והמחיר של החוזה הקרוב יתכנס לכ- 30 סנט, כפי שהוא נסחר כיום.

במילים אחרות, תרוויחו במידה והציפיות בשוק יתבררו כשגויות, ומחירי הסוכר לא ירדו אלא יישארו ברמות בהן הסוכר נסחר כעת. נשמע יותר מידי פשוט. אכן, קיים סיכון שמחירי הסוכר ירדו בשיעור חד יותר מהתחזיות המגולמות בשוק, וכתוצאה ההשקעה תסתיים בהפסד, אולם, אתם יוצאים לדרך עם כרית ביטחון לא קטנה, בשיעור ההפרש בין המחיר בו נסחר הסוכר כעת (30 סנט) למחיר העתידי (23 סנט). כלומר, רק במידה ומחירי הסוכר ירדו מ- 30 סנט אל מתחת ל- 23 סנט תפסידו על הפוזיציה. מן הסתם, קיים סיכוי שתרוויחו יותר מ- 30% במקרה ומחירי הסוכר יעלו.

להלן רק שתי סיבות אשר מובילות להגברת הביקושים לסוכר, ומחזקות את המשך המגמה (מלבד כמובן בעיות בצד ההיצע הנובעות מהמשך אי יציבות מזג האוויר בברזיל ובהודו אשר הובילו לעליה במחירי הסוכר לרמות שיא של 30 שנה): ·

1. שינויים בדיאטה - ברחבי העולם ישנם כמיליארד בני אדם הסובלים ממשקל יתר ביחס לכ- 800 מיליון בני אדם הסובלים מתת תזונה. הבעיה היא לא רק במדינות מפותחות בעולם. כך למשל, ההערכה היא, כי כבר כיום מחצית מחולי הסוכרת הם תושבי יבשת אסיה. הדבר נובע משינויים בהרגלי הצריכה המגדילים את הביקוש למוצרי מזון שונים, וביניהם לסוכר. כך, למשל, צריכת הסוכר בסין גדלה פי 8 משנת 1978 ועד היום, וצפויה להמשיך ולהתגבר. ·

2. תחליף לנפט - ברזיל, יצואנית הסוכר מספר אחת בעשור האחרון, מקטינה באופן משמעותי את כמויות היצוא שלה לאור המעבר של כלל הרכבים במדינה לצריכת לאתנול. המעבר האפשרי של מגדלות סוכר נוספות לייצור אתנול ושימוש בו כתחליף דלקים על בסיס נפט, עשוי לשנות את מפות הביקוש וההיצע. לצורך ייצור אתנול ניתן להשתמש בסוכר או בתירס, אולם התנהגות מחירי התירס באחרונה, תומכת בהמשך התבססות הייצור דווקא על בסיס סוכר. הדברים אמורים על רקע מחירי התירס העולים, ובמיוחד לאור העובדה כי בניגוד למחירי הסוכר בהם החוזים הארוכים נסחרים במחירים נמוכים יותר ((Backwardation, עקום חוזי התירס בשיפוע חיובי (Contango).

כבדרך אגב אציין, כי תצרוכת הדלקים הביולוגיים נמצאת אמנם בצמיחה (ייצור האתנול צפוי להכפיל את עצמו עד לשנת 2017), אולם טרם הגיעה לרמה של 2% מסך צריכת הדלקים לצרכי תחבורה בעולם.

חשוב לזכור, כי ההשקעה בסחורות כדאית לא רק כתוצאה מהפוטנציאל לתשואה גבוהה אלא גם לאור האפשרות לשלב בתיק ההשקעות אפיק השקעה אשר בשונה מהשווקים הפיננסים הרגילים (אג"ח ומניות), "נהנה" מהתרחשותם של אירועים בלתי צפויים (משברים פוליטיים וביטחוניים, מזג אויר סוער וכו'), ובעל מתאם חיובי לאינפלציה.

לסיום, לא קשה להשקיע בסחורות רכות. רכישת חוזה עתידי מתבצעת דרך חבר בורסה כאשר לנוכח העובדה, כי מדובר בעסקה שמועד מימושה הוא עתידי, כל מה שנדרש הוא להפקיד שיעור נמוך של בטחונות, במקרה דנן, כשבעת אלפים ש"ח עבור רכישת חוזה המעניק לנו פוזיציה בהיקף של כ- 120 אלף ₪ (כלומר, כ- 6% ביטחונות בלבד).

המסחר בסחורות מאופיין בתנודתיות גבוהה, כך שיש לקחת בחשבון שאתם עלולים להזדקק להפקדת ביטחונות נוספים לאורך הדרך. כמו כן, למען הזהירות, חשוב לציין שמחירי הסוכר הכפילו את עצמם בחודשים האחרונים, כך שהנפילה, במידה ותתרחש, עלולה להיות חדה.

**אורן קפלן, סמנכ"ל מיטב בית השקעות, מחבר הספרים "פסיכו-פיננסים: הגישה הפסיכולוגית החדשה להשקעות" ו"מספקים את הסחורה – המדריך לשוק הסחורות"   orenk@meitav.co.il

אין לראות בתוכן מאמר זה תחליף לייעוץ אישי או המלצה לרכישת נכס פיננסי כלשהוא. המחבר אינו אחראי לכל הפסד העלול להיגרם כתוצאה מהשקעה בנכסים המוזכרים במאמר.

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד