אבטיח בחסר - שורטים בול סטריט - 3.11.10 / עמוס מאירי

אבטיח. איזה פרי טעים ומרענן זה אבטיח? אבל עדיין אנחנו לא מסתנוורים מהירוק הבוהק שלו או כמה שהוא גדול ונראה חזק. אבטיח בודקים לפני שקונים. אף אחד לא רוצה להגיע הביתה, לפתוח את האבטיח ולגלות את בוב ספוג אחרי מאמץ. אם אנחנו לא יודעים לנתח את גלי הקול שהאבטיח משמיע לנו, אנחנו מבקשים מאדם מקצועי ומלומד שיעזור לנו (בדרך כלל זה פשוט העובד שעומד לידנו). כך גם בחברות. אומנם לא נבקש לטפוח עליהן ולהקשיב לקול שהן עושות, אבל כן יש סימנים מובהקים שצריך לשים לב אליהם. כשהבנו אותם וזיהינו אותם לפני כולם נשמח, נחייך ורק נקווה שעונת האבטיחים הסתיימה.

 

סיבות רבות מניעות אותנו לקנות מנייה לטווח הארוך, חלקן נכונות וחלקן פשוט לא.

השאלה היותר מעניינת לדעתי היא מתי נמכור מניות בחסר (SHORT) לטווח הארוך?


שוק הלוואות המניות ומכירתם בחסר (SHORT) בארה"ב מפותח ומקובל הרבה יותר מהשוק בת"א - בלחיצת כפתור אחת אנחנו יכולים למכור בחסר כמעט כל מנייה. הפעם, במקום לברך אותה כל יום לפני תחילת המסחר ולקוות שתעלה, אנחנו מקווים שהמניה תתרסק, לא תעמוד בהתחייבויות שלה, שהמנכ"ל יפוטר, שכולם יפוטרו ולבסוף שהחברה תפשוט את הרגל! (איזה כיף זה להיות בצד הזה פעם אחת?!)

 

עשרות הזדמנויות עמדו לנו מול העיניים ומשקיעים רבים פספסו אותן או שפשוט לא ידעו כיצד לזהות חברה בקשיים שלבסוף יובילו לפשיטת רגל ועם זאת החלק הכי חשוב, פטור חד פעמי מהחזרת המניות שלווינו. הדוגמא שאני הכי אוהב לסיטואציה הזאת היא חברת "בלוקבאסטר" (BLOAQ) שגססה לנו לאט מול העיניים ובמקום להשלים ולהבין שזהו הסוף וטוב לנו שכך, משקיעים רבים חשבו שזאת הזדמנות בלתי חוזרת לקנות את מניות החברה ב-1.5$ ובמיוחד ב-1$.

למשקיע קשה לעשות את השינוי או ההפרדה הזאת בראש, לפני רגע (כשנתיים) החברה הייתה שווה מאות מיליוני דולרים, לכולנו היה כרטיס צהוב איתו היינו משכירים סרטים, קונים פופקורן מתוק (יכול להיות שרק אני הייתי קונה אותו).

איך יכולנו לדעת?

 

בדיוק בשביל זה ריכזתי כמה יחסים פיננסים (את החשובים יותר לטעמי) וסימנים שצריכים להדליק אצלנו נורה אדומה בכל הקשור לחוסן הפיננסי של החברה ועתידה:

  1. תזרים מזומנים (קו החיים של החברה)- ברגע שהוצאות החברה גדולות מההכנסות שלה, תזרים המזומנים שלילי. אם המצב נימשך כך לאורך זמן, ללא הזרמת כסף של בעלי המניות או מלווים תדלק אצלנו נורה אדומה.
  2. יחסים פיננסים חשובים: יחס התחייבויות מול הון עצמי (D/E) לא תמיד יציג לנו תמונה ברורה בכל הנוגע ליכולת עמידת החברה בהתחייבויות שלה ולכן נבדוק באיזו קלות החברה יכולה לעמוד בתשלום הריביות על ההלוואות (EBIT/ INTEREST EXPENSE). ככל שהיחס נמוך כך החברה "סובלת" יותר מהוצאות הריבית. כשהיחס קטן מ-1.5 ניתן לעלות שאלות בהקשר ליכולת החברה לעמוד בהוצאות הריבית. יחס הון חוזר ועוד רבים ושימושיים.
  3. כללי אצבע לזיהוי אבטיחים רקובים: הזהרות רווח חוזרות של החברה, מכירה גדולה של אחד מבעלי המניות העיקריים, מנכ"לים מובילים בחברה שמודיעים על סיום תפקידם, חקירה של הרשות לניירות ערך (SEC).

 

כל אלו ועוד הם חוקים יבשים שיכולים לעזור לנו בניתוח החברות. מעל לכל, החישובים והיחסים הפיננסים נלמד את כל פעילויות החברה ונשאל את השאלות הבאות: האם אנחנו רואים עתיד לחברה? האם יש לה מקום בשוק והאם החברה רלוונטית גם בעוד שנה או שנתיים? באילו צעדים היא נוקטת על מנת שהשאר רלוונטית?. אם נחזור לדוגמא של בלוקבסטר יכולנו להבין כבר לפני שנתיים שהעולם מתקדם לכיוון חנויות מקוונות בסגנון ITUNES, אין טעם לצאת מהבית ולהשכיר סרטי די וי די. הנהלת החברה לא עשתה צעדים משמעותיים על מנת לענות לצרכי השוק החדשים למרות שהחברה הראתה את כל הסימנים הרשומים מעלה. לעומת זאת אם נסתכל על חברת "גיימסטופ" (GME) אשר בעבר עיקר הפעילות שלה היתה זהה לבלוקבאסטר וכך גם מצבה. הנהלת החברה ניתחה נכון את השוק וביצעה מספר שינויים והתאמות לתנאי השוק החדשים אשר השאירו אותה במשחק (בינתיים).   

 

סקטור מעניין שיכול לספק לנו מספר חברות לביצוע אסטרטגיה זו הוא סקטור הטכנולוגיה בדגש על שוק הטלפונים הסלולאריים בו פיזור המכירות בין החברות קטן לאורך הזמן. בסקטור זה יש לקחת בחשבון את סיכון הרכישה של החברה הכושלת על ידי חברה גדולה יותר. הסיכון בסקטור זה גבוה ביחס לסקטורים אחרים במשק ( דוגמת PALM ).

חשוב מאוד להכיר את החברות אותן אנחנו רוכשים אך כיוון שבמכירה בחסר ההפסד הפוטנציאלי הוא אינסופי יש ללמוד לעומק את המניות בהן בחרנו לאסטרטגיה זו.

 

 

_____________________________________________________

לצורך גילוי נאות, כותב זה הינו מנהל דסק מסחר נירות ערך זרים בגאון טרייד, מבית מיטב בית השקעות. מכח כהונתו עשוי להיות הכותב מעורב ברכישת ומכירת ני"ע (לרבות כאלו הנדונים בפוסט) עבור גופים המנוהלים על ידה ועל כן עשוי להיות לו עניין אישי בנושאים נשוא הפוסט. אין באמור בפוסט משום ייעוץ והמלצה ואין בו בכדי להוות תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. http://www.meitav.co.il

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד