מניות בפוקוס - ישראל: 31.10.2010

התפתחויות עיקריות במניות בשבוע החולף:

 

 תקשורת:

עפ"י דיווחים בעיתונות, רם בלינקוב, לשעבר הממונה על התקציבים באוצר ומנכ"ל הוט, בוחן אפשרות להשקעה משותפת עם גורמים בארץ ובעולם במיזם תשתיות התקשורת של חברת החשמל. כפי שכתבנו בעבר, כניסת חברת החשמל כמתחרה תשתיתית תאלץ את בזק וכנראה גם את הוט להשקעות כבדות בתשתית אופטית יקרה ותיצור מאבק קשה על נתחי שוק בכל עסקיה של בזק (למעט פלאפון שתעמוד מול תחרות קשה משלה).

 

פרטנר (תשואת שוק, מחיר יעד 60 ₪):

פרטנר הודיעה השבוע כי חתמה על הסכם עם אריקסון לשדרוג הרשת הסלולארית שלה לדור 4, כלומר LTE בעלות צפויה של כ-100 מיליון דולר ואמור להסתיים עד סוף 2012. LTE - הדור הרביעי של רשתות הסלולר ואמור להגביר את מהירות הגלישה, תיאורטית, לעשרות מגה ביט לשנייה. חברות רבות בעולם משדרגות גם הן לטכנולוגיה זו. מדוע פרטנר בחרה לקפוץ ראשונה לבריכה בארץ? החברה שנכשלה בשנתיים האחרונות לחדור לשוק הנייח וסבלה מביצועי חסר לעומת סלקום הממוקדת ופלאפון המתחדשת, מנסה להשיג מחדש את המובילות שאיבדה. מבחינה זו, השדרוג לדור 4 הוא צעד עסקי פיקחי מאוד ונכון מאוד. כאשר הטלפונים החכמים מדללים את המותג של המפעילות (למי אכפת באיזה רשת משתמשים כל עוד הטלפון הוא אייפון או אנדרואיד), היכולת להציע מהירות גלישה עליונה לעומת התמחורים הוא פחות או יותר היתרון היחיד שמפעיל יכול להציג ללקוחותיו.

הבעיה היא כמובן שסלקום, פלאפון (ואף מירס) צפויות לשדרג גם הן וכל יתרון תדמיתי או אפילו טכנולוגי בוודאי יהיה זמני מאוד. אנו עדים לגל של השקעות הון בשוק הטלקום הישראלי. חלק מהגל נובע מתחרות גוברת, כדוגמת בזק שרוכשת ציוד VDSL על מנת להתכונן לכניסה אפשרית של חברת החשמל לשוק. חלק מההשקעות נובע משינויים טכנולוגיים – לדוגמא השדרוג של פרטנר. בעיה נוספת היא שיהיה כמעט בלתי אפשרי לחברות הסלולר להוריד עלויות מאחר שבשוק שבו התחרות גוברת (מפעילים ווירטואליים, מירס, ניטרליות הרשת) יש לצפות בוודאות לעלייה בעלויות שירות, רכישת לקוחות ושימור לקוחות. נקודה חשובה נוספת הוא ניטרליות הרשת שעל רקע השדרוג לדור 4 הופכת לנקודה חשובה במיוחד.

טכנולוגיות VoIP יכולה לייצר איכות קול מושלמת. אם משרד התקשורת ייאלץ את חברות הסלולר לא להתערב בתנועה שעוברת על הרשתות שלהן (ויש להניח שמי שקונה רוחב פס יש לו זכות להעביר תנועה), אפשר לדמיין מצב שבו אפליקציות מסוג סקייפ, פרינג' ודומיהן, ייהפכו לסיוט עבור המפעילות. ·

 

בנקים:

בנק ישראל בוחן הקלות לבנקים בחשבון הנוסטרו שלהם, כך שיוכלו להשקיע במניות במהלך המסחר. ההגבלה שאוסרת על הבנקים לסחור במניות בבורסה ובעסקות מחוץ לבורסה הוטלה בתחילת שנות ה-80, בעת המשבר של ויסות מניות הבנקים. משבר זה נוצר לאחר שהבנקים הפנו לא מעט מכספם ומכספי החוסכים לרכישת מניות של הבנקים עצמם.

בנק מזרחי (קניה, מחיר יעד 40 ₪):

לדעתנו, ההכרזה הדרמטית של בנק ישראל לגבי הקשחת תנאי המשכנתא לא תשפיע בצורה משמעותית בשטח, מעבר לטווח של כמה חודשים בודדים. מעתה, לצורך חישוב של הלימות ההון הבנקים יצטרכו לשקלל משכנתאות ב-100% במקום 35% במקרה שההלוואה עולה על 800 אלף ₪ עם מרכיב של ריבית משתנה מעל ל-25% מסך ההלוואה והיחס בין ההלוואה לשווי הנכס עולה על 60%.

ההוראה לא חלה על זכאי משרד השיכון (קרי: זוגות צעירים שקונים דירה ראשונה). אין ספק שהריביות על משכנתאות העונות על הגדרות אלה יעלו, אבל לדעתנו מדובר בחתך צר של סך ההלוואות לדיור. לשם המחשה, לפי הנתונים של בנק מזרחי (הבנק היחיד שמדווח על כמות הלווים וגם על כמות הלוואות הדיור החדשות), המשכנתא הממוצעת בבנק עומדת על פחות מ-400 אלף ₪ בלבד בחציון של 2010.

בנק דיסקונט (תשואת שוק, מחיר יעד 8.30 ₪):

ההפצה של יתרת האחזקות של המדינה (כ-11.6%) בבנק דיסקונט לא צפויה להשפיע באופן חד על מחיר המניה, זאת בעיקר בשל ההנחה כי קיים סיכוי סביר שמספר גופים מוסדיים יבחרו להגדיל את האחזקה שלהם עד לתקרה של כ-10% בבנק. בנק ישראל נוטה להתיר לגופים מוסדיים להחזיק עד 10% בבנק יחיד, דבר שמהווה הקלה לעומת המגבלה הקודמת שבה נאסר על המוסדיים המקומיים להחזיק מעל 5% בבנק מסוים.

מינוי הצפוי של אהוד ארנון למנכ"ל דיסקונט ניו יורק משקף, לדעתנו, את האתגרים שניצבים בפני השלוחה של דיסקונט בניו יורק. הבנק בניו יורק התמודד עד עתה עם סביבת הריבית הנמוכה ע"י מסחר אקטיבי ומוצלח, בעיקר באיגוח משכנתאות, תחום שנהנה מרוח גבית שיוצרת סביבת ריבית נוחה (תשואות נמוכות באג"חים ממשלתיים אמריקאים), וערבויות שניתנו ע"י ממשלת ארה"ב לסוכנויות פאני ופרדי.

עם זאת, כרגע המסחר במכשירים אלו צפוי להיות מאתגר בשל שינוי המגמה ועלייה בתשואות וכן בשל העובדה שרוב האיגוחים נסחרים הרבה מעל הפארי. מסיבות אלו, המינוי של מנכ"ל עם רקע באשראי עסקי חשוב! הדרך היחידה להגדיל את רווחי דיסקונט ניו יורק הינה להגדיל את תיק האשראי בצורה משמעותית. דיסקונט אמנם הלך בכוון זה בעבר, אך התהליך נעצר בשל מצוקת הלימות ההון בבנק והמיתון הכבד בארה"ב שהוביל לגידול בהפרשות לחומ"ס בניו יורק מעבר ל-1% מתיק האשראי. ·

 

עזריאלי (תשואת שוק, מחיר יעד 92 ₪):

עפ"י דיווחים בתקשורת, קבוצת עזריאלי מנהלת מגעים לרכישת חלקה של חברת אזורים (50%) בקניון "עיר הימים" בנתניה הנמצא בבעלות משותפת עם שיכון ובינוי נדל"ן. שטח הקניון הינו כ-70 אלף מ"ר בנוי בשתי קומות ומכיל כ-2,000 מקומות חנייה. מדובר בקניון החמישי בגודלו בארץ כאשר ההשקעה הכוללת הצפויה בבניה מסתכמת בכ-450 מיליון ₪ והוא צפוי להיפתח ב-2011/Q3.

לדעתנו, בהנחה שאכן תבוצע העסקה, מדובר בחדשות טובות עבור קבוצת עזריאלי, המחזיקה יתרות מזומנים גדולות מאז ההנפקה מחד, וצבר פרויקטים צנוע יחסית מאידך. אף על פי כן, עסקה בודדות שכזו אינה משפיעה במידה ניכרת על הערכת השווי שלנו. עוד על פי העיתונות, עזריאלי מנהלת מו"מ לרכישת קניון סינמול (לשעבר קניון לב המפרץ), לפי שווי של כ-220-240 מיליון ₪. הקניון הינו בן שלוש קומות, שטחו כ-26 אלף מ"ר ושיעור התפוסה בקומות המסחר עומד על כ-92%. בשנת 2008 נערכו בקניון שיפוצים נרחבים שכללו הקמת 23 אולמות קולנוע. הכנסות הקניון בשנת 2009 הסתכמו בכ-21 מיליון ₪ ושוויו הוערך בכ-240 מיליון ₪, שיעור היוון של כ-8.75%. ·

 

נייס: (המלצה: תשואת שוק, מחיר יעד 15 ₪):

נייס פרסמה תוצאות לרבעון השלישי מעט מעל הצפי ושיפרה מעט את התחזית, אולם יש סימנים מדאיגים. מכפיל הרווח הוא 16 לשנת 2011 ולכן אנו ממשיכים עם המלצתנו. ·

 

כי"ל (קנייה, מחיר יעד 67 ₪):

מקדולנדס מעלה מחירים בארה"ב ובאירופה כתוצאה מעלייה במחירי הבשר והגבינות - כאשר בערך 17% מהאוכלוסייה מובטלת זה אינו צעד פשוט. הדבר מעיד על עליית מחירי הגרעינים בארה"ב וכמובן על שגשוג מגזר החקלאות. זוהי הודעה חיובית לכי"ל. במקביל, ראש ממשלת רוסיה, וולדימיר פוטין, האריך את איסור הייצוא על החיטה ברוסיה מדצמבר 2010 ליולי 2011. הדבר צפוי לתת תמיכה מסוימת למחירי החיטה. העליות באמצע השבוע במניות הדשנים באות על רקע הציפיות לעליית מחירי האשלג בארה"ב ובסין. בנוסף, ניכרת זרימת השקעות מוגברת למניות כריה על רקע ציפיות גוברות להיחלשות הדולר ב-12 החודשים הקרובים.

אנו מזכירים כי כי"ל הינה מהנהנות היחידות מהיחלשות הדולר בישראל, וזאת כתוצאה מעליית מחירי הסחורות שנובעת מהיחלשות זו. פוטאש פרסמה תוצאות רבעוניות חזקות והעלתה את תחזית מכירות האשלג ב-2011 ל-55 מיליון עד 60 מיליון. פוטאש היא תמיד החברה הכי אופטימית מבין החברות בסקטור, אולם האופטימיות הגוברת בכל רבעון וכמובן העלייה במחירי האשלג מעידה על השיפור החד בסביבה העסקית של הדשנים. כי"ל היא המניה המומלצת שלנו ל-12 החודשים הקרובים והמומלצת ביותר מבין מניות המעו"ף. החברה פועלת בסביבה עסקית אידיאלית, עם מחירי גרעינים העולים על בסיס משוואות ביקוש והיצע פונדמנטליות, ודולר יורד שגם הוא מביא לעליית מחירי הסחורות, תשואת דיבידנד של כ- 5% והגנתיות נדירה הנובעת מתעשיית האתנול.

 

מסמך זה מסמך זה הוכן על-ידי מיטב ברוקראז' בע"מ, בהסתמך על מידע אשר נאסף ו/או מתבסס על מידע הזמין לציבור ממגוון מקורות. מיטב ניהול השקעות בע"מ מניחה שמידע זה הוא מהימן ואינה מבצעת בדיקה עצמאית של המידע. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מסמך זה אינו מתיימר להיות ניתוח מלא של כל העובדות והנסיבות הקשורים בו והדעות המובאות בו, כולן או חלקן, עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. קורא מסמך זה אינו יכול להניח כי הסתמכות על המסמך או שימוש בו יצרו עבורו רווחים. מיטב ברוקראז' בע"מ, כל חברה הנשלטת על-ידה, במישרין או בעקיפין, מיטב ברוקראז' בע"מ, כל חברה הנשלטת על-ידה, במישרין ובעקיפין, וכן כל בעל שליטה, נושא משרה ועובד במי מהן אינם אחראיים לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה או השתמש בו, כולו או חלקו. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה בניירות ערך או בנכסים פיננסיים. מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם. מיטב ניהול השקעות בע"מ היא חברת בת בבעלות מלאה של מיטב בית השקעות בע"מ. מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה, הישירה או העקיפה, עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה, הנפקת מכשירים פיננסיים וחיתום, ועשוי להיות למי מהן או למי מבעלי השליטה, נושאי המשרה או העובדים בהן, עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או רכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע עסקה, בהתאם למגבלות הדין, עבור עצמם ו/או עבור אחרים, בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים הנזכרים במסמך. כן, עשויה מיטב בית השקעות בע"מ, חברות בשליטתה, הישירה או העקיפה, ובעלי שליטה, נושאי משרה או עובדים במי מהן להיות בעלי קשרים עסקיים עם התאגידים הנזכרים במסמך זה או הקשורים בהם, לרבות לקבל או להעניק להם שירותים שונים. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב ניהול השקעות בע"מ ו/או למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, הישירה או העקיפה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

 

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד