ביטוחי מטבע לא בהכרח יעזרו ליוצאנים / אורן קפלן, סמנכ"ל בכיר בבית ההשקעות מיטב - 24.10.2010

 

ביום שישי האחרון פרסם גלובס את מאמרו של פרופ' מנחם ברנר הגורס, כי הפתרון לבעיית היצואנים היא רכישת ביטוחי מטבע. כמי שמתפרנס, בין השאר, ממכירת ביטוחים אלו, אני בדעה שמדובר רק בפתרון לטווח קצר, ואינו תחליף לצעדים אחרים שיש לבצע בימים אלו על מנת לסייע ליצואנים.

הפגיעה ביצוא, העלייה במחירי הנדל"ן ובשלל הנכסים הפיננסים בישראל (לראיה המרווחים הנמוכים באג"ח הקונצרניים) דורשים מהלך שיעודד משקיעים ישראליים להגדיל את נתח ההשקעה שלהם מעבר לים, ותמתן את הנטייה המכונה Home Bias. הצעתי היא להעניק באופן זמני פטור ממס רווחי הון על השקעות חדשות בחו"ל. מהלך כזה ייצור תמריץ לגופים מוסדיים ולמשקיעים פרטיים להגדיל את נתח ההשקעות שלהם בחו"ל, וכתוצאה יגבר זרם רכישות המט"ח הכול כך נחוץ בתקופה האחרונה. בדרך זו ניתן להרוג שתי ציפורים במכה.

ראוי לציין, כי רק לפני 5 שנים הוסרו החסמים שפגעו בכדאיות שבהשקעה בנכסים זרים, וכי בשנתיים האחרונות החלו יותר ויותר ישראליים להשקיע בנכסים בחו"ל, כך שמהלך כזה יחזק מגמה קיימת. צעד זה אומנם יקטין בטווח הקצר את הכנסות המדינה ממיסים, אולם יוביל בטווח הבינוני-ארוך להגדלת התוצר, וכפועל יוצא מכך יפצה על אובדן ההכנסות הזמני.

רבים יאמרו, כי עד היום גיוון של תיק ההשקעות באמצעות רכישות נכסים בחו"ל רק פגע בתשואות, אולם יסכימו איתי שאין ללמוד מכך לגבי העתיד. אין זה המקום לפרט את מגוון הסכנות להן אנו חשופים באזורנו אשר במידה ויתממשו יובילו ללא ספק למפולת חדה בשווקים. לשם השוואה, קרוב למחצית מתיק הנכסים של תושבי בלגיה מושקע מחוץ לגבולותיה (לעומת פחות מ- 10% בישראל), וזאת למרות שלה יש גבולות ברורים ומוסכמים.

יתר על כן, ההיצע הקיים של נכסים מקומיים הנסחרים במחירים אטרקטיביים נמוך ביותר, ולמרות זאת מרבית המשקיעים הישראליים ממשיכים להיצמד להרגלים ישנים, ולדעתי גם מסוכנים. ההיצע הקיים של נכסים מקומיים אינו יכול למלא אחר הביקוש הגובר מצד גופיים מוסדיים להשקעות חדשות (המוערך בלמעלה ל- 50 מיליארד ₪ בשנה), ואשר כונה על ידי ועדת חודק כ"שוק של מוכרים".

אני בדעה, כי יצירת תמריץ מס תעודד מחשבה חדשה מצד משקיעים ישראליים, ותוביל תוך פרק זמן קצר יחסית לרכישות מאסיביות של מט"ח.

בכך ישיגו קברניטי המשק שתי מטרות, האחת, תמיכה ביצואנים, השנייה, ניהול שמרני יותר של חסכונות הציבור.

לסיום, אני מקווה ששטייניץ מודע לכך שמי שלא עושה גם לא טועה, אולם גם לא נבחר מחדש לתפקיד הדורש עשייה.

 

 

**האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות ומיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו.

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד