עדכון פרטנר – (תשואת שוק מחיר מטרה 60 ש"ח) - עיסקת סמייל אינה מלהיבה - 19.10.10

 

  • פרטנר קנתה את סמייל במחיר מלא. עפ"י נתוני 2009, רווחיות EBITDA של החברה היא 23%, לעומת 38% אצל פרטנר, אולם מחיר הקנייה – 1.5 מיליארד ₪ משקף מכפיל EV/EBITDA של 5.4, זהה למכפיל בו נסחרת פרטנר.
  • לדעתנו, אין סינרגיה משמעותית בין פעילות סלולארית לבין פעילות קווית, בעיקר מאחר ששתי הפעילויות אינן מתבצעות על אותה תשתית. והיתרון בלשלוח חשבון אחד ללקוח על כל השירותים כבר הוכיח את עצמו כלא אפקטיבי בפעילות הקווית העכשווית של פרטנר ולא הוכיח עצמו במקרים אחרים בעולם. בנוסף, יש לומר כי סמייל היא חברה יעילה בכל מקרה, כלומר לפרטנר אין מקום לייעל משמעותית, מעבר לסגירה של הפעילות הקווית שלה עצמה שתחסוך לה עשרות מיליוני ₪ ואפילו פה יש לציין שפרטנר בכל מקרה הורידה את ההוצאות בפעילות הזו למינימום בשני הרבעונים האחרונים.
  • יש לרכישה הזו שתי יתרונות – אחד הוא העובדה שהפעילות הקווית אם כי אינה מלהיבה, צפויה להיפגע פחות מפעילותה הסלולארית של פרטנר (מפעילים וורטואליים רציניים כמו ווירגי'ן, שידרוג רשת מירס, הנייטרליות של הרשת - כולם ייפגעו קשות בסקטור הסלולארי במהלך השנתיים הקרובות).

היתרון השני האמיתי יותר הוא האפשרות לכניסתה של חברת החשמל, מה שיאפשר לפרטנר/סמייל ולחברות אחרות להתחרות בבזק ובהוט אבל על תשתית עצמאית מעולה. זהו מודל עסקי הגיוני הרבה יותר מלהתחרות בבזק תוך שימוש בתשתית של בזק.

  • קבלת אישור ממשרד התקשורת היא כמובן המכשול העיקרי לעסקה. קשה לקרוא את מחשבותיו של הרגולטור אבל אנו מניחים כי לא יינתן אישור ללא עסקת חבילה הקשורה למשל להסכמים עם מפעילים ווירטואליים.  

מסקנה – אנו רואים פוטנציאל בטווח הקצר והבינוני להתדרדרות במצב העיסקי של פרטנר וסלקום בשל התגברות התחרות בשוק הסלולארי. לפחות בטווח הבינוני עיסקת סמייל (או עיסקת סלקום-נטוויז'ן אם תקרה) לא תתקן את המצב.

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד