סקירה עולמית - 10.10.10 / רון אייכל

מאקרו, אגרות חוב וריביות

 

| קרן המטבע הבינלאומית מעדכנת את תחזיות הצמיחה ל-2010 כלפי מעלה ואת 2011 כלפי מטה.

| מקסיקו מנפיקה חוב ל-100 שנה

| ההרחבות הכמותיות מביאות לכדי רווחי הון.

| הבנק המרכזי היפני צפוי לרכוש גם מניות.

 

ה-IMF מעדכנים את תחזיות הצמיחה

כלכלני קרן המטבע הבינלאומית פרסמו בשבוע שחלף את תחזיותיהם המאקרו כלכליות המעודכנות לשנים 2010 ו-2011. באופן כללי, בקרן המטבע עדכנו את הצמיחה ל-2010 כלפי מעלה, ב-0.2%. הסיבה העיקרית לעדכון זה היא העלאת תחזית הצמיחה לשווקים המתעוררים, ובמיוחד של אלו באזור אמריקה הלטינית (עדכון צמיחה, כלפי מעלה, של 0.9%, בהשוואה לתחזית שניתנה ביולי).

כך, צופים בקרן המטבע כי הכלכלה העולמית תתרחב השנה בשיעור חד מאוד של 4.8%. אמנם, קטר הצמיחה בשנה הנוכחית יהיו השווקים המתעוררים אשר צפויים לרשום השנה התרחבות של 7.1%, אך גם הכלכלות המפותחות ירשמו השנה שיעור צמיחה נאה של 2.7%. ביחס לשנה הבאה, 2011, צפויה צמיחה חלשה יותר, ב-0.6%, לעומת 2010, אך עדיין נאה למדי של 4.2%. להוציא את השווקים המתעוררים באזור המזרח התיכון (ישראל לא שייכת לקבוצה זו, היא בקבוצת המפותחים) אשר צפויים לרשום צמיחה של 5.1%, לאחר 4.1% ב-2010, ואת גוש האירו אשר צפוי לרשום שיעור צמיחה זהה בשתי השנים (1.7%),

שאר הגושים יציגו ב-2011 שיעור צמיחה נמוך מאשר נרשם ב-2010.

הפחתת תחזיות הצמיחה במרבית האזורים הביאה לכדי עדכון מטה של 0.1% בתחזית לשיעור הצמיחה העולמי, לעומת הפרסום של חודש יולי. ההפחתה המשמעותית ביותר נרשמה בארה"ב, 0.6%, אשר צפויה לצמוח בשיעור של 2.3% בשנת 2011.

הנפקת חוב ל-100 שנה על ידי ממשלת מקסיקו המנצלת את התשואות הנמוכות בשווקים - הנפיקה ביום ד' האחרון ממשלת מקסיקו חוב ל-100 שנים, הארוך ביותר שהונפק אי פעם על ידי מדינות אמריקה הלטינית. סך ההון שהונפק הסתכם ב-1 מיליארד דולר (החוב נקוב בדולר אמריקאי) והוא נמכר בתשואה לפדיון של 6.1%. נציין כי האג"ח המקסיקנית ל-30 שנה נסחרת בתשואה לפדיון של 5.2%, כך שאין כאן פרמיה אדירה לתקופה העודפת (70 שנה). לפחות מן המימד ההיסטורי,

אין ספק כי הייתה כאן הזדמנות אדירה מבחינת מקסיקו למכור חוב, במחיר סופר אטרקטיבי, בתקופה בה הריביות מאוד נמוכות ויש חיפוש יום-יומי של המשקיעים אחר תשואות גבוהות. ייתכן, כי אחת הסיבות להצלחת המהלך היא ההתאוששות היפה של מקסיקו. כך, לאחר התכווצות של 6.5% בשנת 2009, המשק צפוי לצמוח השנה ב-5.0% וב-3.9% בשנה הבאה.

 QE דור 2.0:

רווחי הון בשוק האג"ח הממשלתיות וחשש להתנפחות של בועות במחירי נכסים איגרות החוב של, במרבית המדינות, רשמו בשבוע המסחר האחרון רוחי הון.

הבנק המרכזי היפני הודיע השבוע כי הוא יפחית את הריבית המוניטרית מרמה קבועה של 0.1% לכדי טווח של 0.0% עד 0.1%. יתר על כן, ואולי אף חשוב יותר, הודיע כי יחל ברכישה של ניירות ערך בהיקף של עד 5 טריליון ין (כ-61 מיליארד דולר). סכום זה לא ישמש רק לרכישת אג"ח ממשלתי, אלא גם של ETF-ים ושל קרנות השקעה בנדל"ן (REIT). כלומר, של מניות.

בתוך כך, הונפקה השבוע אג"ח של ממשלת יפן ל-10 שנים, הנושאת קופון בגובה של 0.8%. היקף הביקוש לאיגרת הסתכם בפי 2.85, לעומת 3.16 בהנפקה הקודמת בחודש ספטמבר. חשוב לציין, כי מהלכים אלו נועדו, בראש ובראשונה, בכדי להחליש את הין היפני, אשר נמצא ברמה בה היה לאחרונה לפני כ-15 שנים. ההצהרה לרכישת נכסים הביאה בשבוע המסחר האחרון לכדי רווחי הון חדים בשוק האג"ח של ממשלת יפן. בסופו, האג"ח ל-10 שנים (מח"מ של 9.5 שנים) נסחרה בתשואה לפדיון של 0.863%, הנמוכה ב-31 נ"ב מאשר רמתה בסוף שבוע המסחר הקודם.

לא רק ביפן, אלא גם בארה"ב. באמצע השבוע התבטא ברננקי בעד מהלכים של הרחבה כמותית. לדעתו, המהלך הראשון שיפר משמעותית את נתוני הצמיחה. כעת, נראה כי השיפור הכלכלי אשר אינו משביע רצון יביא לכדי מהלך נוסף של רכישת אג"ח ממשלתי. מהלכים אלו, של הרחבה כמותית, המדוברים בארה"ב ונעשים אנגליה וביפן צפויים להביא לכדי עליות מחירים בקרב איגרות החוב.

יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי התערבויות אלו הן זמניות ובהתאם גם עליות המחירים. מנגד, חשוב שהיקף הרכישות שהאמריקאים מתכוננים לבצע יהיה צנוע ככל האפשר. זאת, בכדי למנוע מקרה של אינפלציה במחירי הנכסים הממשלתיים והתרחשות של בועה אשר לאחר סיום ההתערבות תחול בשווקים הפיננסיים ירידת מחירים חדה.

 

סחורות

 

| מחיריהן של מרבית הסחורות הגיע בסוף השבוע לשיא של השנתיים האחרונות.

| תנאי הרקע, צמיחה עולמית סבירה, ריביות נמוכות ובעיות אקלים הביאו לכך.

| נראה שתנאים אלו צפויים לתמוך במחירים גם בהמשך השנה.

 

מחיריהן של הסחורות ממשיך במסע מעלה לאחר שהממשל האמריקאי קיצץ בשבוע שחלף את תחזיתו לרמת היבולים, מחיריהן של מרבית הסחורות הגיע בסוף השבוע האחרון לרמת השיא של השנתיים האחרונות, תוך שמדד הסחורות מוסיף לערכו 2.7% נוספים במשך השבוע.

מסוף מאי נסק מדד הסחורות ב-16%, כאשר הדולר נחלש באותה תקופה, כנגד מטבעות הסחר המרכזיים, ב-11%.

בפסקאות הבאות, נתייחס למספר סחורות אשר נמצאות בכותרות, נתאר את הסיבות המרכזיות לעליות המחירים ונוסיף גם הערכה לעתיד. זהב – המתכת היקרה עומדת לרשום עלייה שנתית זו השנה העשירית ברציפות - רצף העליות הממושך ביותר מאז 1920. התייקרות זו נובעת בעיקר מהריבית הנמוכה השוררת בשווקים המפותחים, מאי-הוודאות הכלכלית ומהדפסת הכסף.

משקיעים רבים רואים בזהב מקלט דפנסיבי בימים ערפיליים. גם הבנקים המרכזיים באירופה מאותתים כי הם מקנים חשיבות גדולה יותר למתכת היקרה והם עצרו כמעט לחלוטין את מכירות יתרות הזהב שלהם, וסיימו בכך עשור של מימושים גדולים של זהב שהם ביצעו מדי שנה. עם זאת, מחיר השיא של הזהב שנרשם החודש הינו רק שיא נומינלי ועודנו נמוך באופן ניכר מהשיא מותאם האינפלציה שנרשם בינואר 1980, כאשר מחיר הזהב הגיע לרמה של 873 דולר לאונקיה.

במונחים ריאליים, יצטרך מחיר הזהב לעלות לרמה של יותר מ-2,000 דולר לאונקיה כדי לשבור את השיא שנרשם לפני שלושה עשורים. אנו צופים כי כל עוד תמשך החוסר הוודאות בנוגע למצב הכלכלה ברחבי העולם, הביקוש לזהב ימשיך לגדול וכך גם המחירים. נחושת ואלומיניום – בחודש מאי, כאשר משבר החובות האירופאי הגיע לשיאו, צנחו מחירי המתכות התעשייתיות על רקע החששות לכניסה מחודשת למיתון ועקב כך התכווצות התעשייה בעולם.

עם זאת, גוש האירו וארה"ב הפגינו חוסן כלכלי והראו בחודשים האחרונים התאוששות (בעיקר באירו) וסימנים של התרחבות בתעשייה. עקב נתונים אלה, והמשך התפתחות השוקים המתעוררים אשר סין בראשם, שבו לעלות בחודשים האחרונים מחירי הנחושת והאלומיניום. בכנס השנתי לתעשיית האלומיניום שנערך בחודש ספטמבר הייתה אווירה חיובית מאוד בקשר להמשך התרחבות הביקושים. אנו צופים כי אם לא יהיו הפתעות בכלכלה העולמית אשר יבשרו על חזרה למיתון, תמשך העלייה במחירי הנחושת והאלומיניום עקב המתאם החזק שקיים בין הביקושים לסחורות אלה לבין היקף הפעילות הכלכלית בעולם. חיטה - רוסיה, הטילה איסור על ייצוא חיטה ב-15 באוגוסט, שהיה צפוי להסתיים ב-31 בדצמבר.

ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין מסר בחודש האחרון כי לא יבטל את האיסור בטרם עונת הקציר הבאה. מגבלות אלה באות על רקע הבצורת הקשה ושריפות הענק שתקפו את רוסיה בקיץ האחרון שהביאו לצמצום בכ-30% בהיצע החיטה הרוסי.

במקביל, גם היבול בקנדה נפגע עקב שיטפונות קשים שירדו במדינה. על רקע דברים האלה, וכניסת משקיעים ספקולטיביים לשוק, נסקו מחירי החיטה למעל ל-7$ לבושל. למרות שה-FA0 (ארגון המזון והחקלאות העולמי) טען מספר פעמים כי לא צפוי להיות מחסור בהיצע החיטה העולמי – המשיכה הבהלה סביב החיטה ועקב כך עלו המחירים. תירס – מחירי התירס, שהוא מוצר תחליפי לחיטה כמאכל בהמות עלו במקביל למחירי החיטה. מזג האוויר הקשה בקיץ האחרון לא פסח על גידולי התירס אך פגע בו בצורה פחות קשה מהחיטה כיוון שרוב הגידולים פרוסים באזורים גיאוגרפיים אחרים בעולם.

בארה"ב, תפוקת התירס ירדה השנה בעיקר בשל שיטפונות שסילקו מהקרקע את החנקן אשר משמש כדשן חשוב ביותר. אם לא די בכך, אזי השבוע קיצץ פעם נוספת תחזיתו ליבול התירס בשנה הנוכחית. לפי ההערכה, תנובת התירס תהיה השנה נמוכה ב-3.4%, לעומת רמתה לפני שנה. נציין גם כי העלייה במחירי החוזים על התירס באה במקביל לסימנים שצמיחתה הכלכלית של ארה"ב מגבירה את הביקוש למזון ולדלק מבוססי תירס. סוכר - מחירי סוכר גולמי עלו ב-88% מאז שרשמו שפל של 13 חודשים ב-7 במאי השנה, עקב הפגיעה של מזג האוויר ביבולי הסוכר בברזיל (נהר האמזונס הגיע לרמת שפל של 47 שנים), רוסיה, סין ופקיסטן (שיטפונות קטלניים). במקביל, הודו הטילה מגבלות על יצוא הסוכר שלה.

אנו צופים כי מחירי היבולים יישארו יציבים בחודשים הקרובים ואז יחזרו לרדת בהנחה כי לא נסבול מאקלים קשה כמו הקיץ האחרון פעם נוספת. במקרה ונסבול מקיץ נוסף כמו האחרון, אנו צפויים לראות המשך עליות במחירי הסחורות החקלאיות.

 

הערה חשובה: מקור הנתונים הינו ממערכת Bloomberg וכולל עיבוד הנתונים, אלא אם נכתב אחרת.

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד