ישראל מתרחקת מהעולם - מאת מורן צור, מנכ"ל גאון טרייד - 15.9.10

מעבר לדף הראשי של בורסה, מניות ושוק ההוןבשנים האחרונות, השוק חווה משבר והתאוששות אשר הציגו קורלציה מרשימה בין הנעשה בעולם לבין הכלכלה המקומית. בשנה האחרונה השוק המקומי אף הציג ביצועים טובים יותר ביחס לנעשה ברוב כלכלות העולם.

עם זאת, בימים האחרונים, מתקבלת התמונה לפיה לשוק שלנו קצת קשה "לסחוב בעלייה". המתאם בין התנהגות השווקים בארה"ב בפרט ובעולם בכלל יורד באופן משמעותי בתקופה האחרונה. באם בעבר המתאם היה גבוה במיוחד וניתן היה להסיק אודות ההתנהגות הצפויה בשוק למחרת היום כבר עם סגירת השווקים בוול סטריט, הרי שלא כך הדבר היום.

מה שמעיב על השוק המקומי בימים אלו הינו סקטור האנרגיה. אותן חברות שדחפו את השוק שלנו לביצועי יתר ביחס לעולם במהלך השנה האחרונה, הן אלו שמונעות ממנו להתרומם בהתאם לנעשה בעולם. למעשה משקלו של סקטור האנרגיה במדד ת"א 25, עומד כיום על כ-10% מהמדד בלבד, אך התנודתיות הגבוהה שמלווה בעליות או ירידות חזקות במניות המשתייכות למדד ובעיקר – אבנר, דלק קידוחים, דלק קבוצה וישראמקו נותנות את הטון כך שלמעשה הסנטימנט בשוק נקבע יותר על ידי הנעשה בסקטור הרותח בשוק המקומי מאשר על ידי הנעשה בשווקים אחרים בעולם.

עקב כך, תמחור מחדש של הסיכונים בענף האנרגיה ותיקון מחירים כלפיי מטה של החברות בו, מבטיחים ביצועי חסר של השוק המקומי ביחס לנעשה בעולם. לפני מספר ימים, יצאה סקירה צוננת של אנליסטים מכלל פיננסיים על הסקטור. בניגוד להתעלמות מוחלטת מדעותיהם השמרניות של האנליסטים לגביי חברות מסוימות בסקטור בשנה האחרונה (שבלי ספק לא הוכיחו את עצמן עקב העליות המרשימות של כל החברות המשתייכות לסקטור זה), מתקבל הרושם שהשוק מתחיל להפנים שהמחירים כבר מגלמים את הסיכויים אך מתעלמים מהסיכונים.

באם השוק חוזר להקשיב ולהתייחס לאנליסטים, אשר בחנו את החברות ככל שניתן במצב חוסר וודאות בו חלקן נמצאות, אולי הדבר מצביע על חזרה לפרופורציות, שפיות יחסית ותמחור של סיכונים שעד עתה התעלמו מהם. למעשה מתחילת השבוע, מניות האנרגיה הגדולות המשתייכות למדד ת"א 25 (כמו גם רציו ממדד ת"א 100) מושכות חזק כלפיי מטה ובהתאם לכך מקשות על השוק המקומי להציג את העליות הנאות שאנו חווים בוול סטריט.

היום יותר מתמיד, חשוב לזכור את עקרונות הפיזור של תיק ההשקעות. יכול בהחלט שהחשיפה לסקטור האנרגיה תמשיך לקחת את השוק קדימה כפי שקרה בשנה שזה עתה חלפה לה, בעקבות תגליות נוספות, אך בשל השווי הגבוה של רוב החברות היום הסיכון שהסקטור ימשוך את השוק מטה נראה גבוה יותר.

אם אכן כך הדבר, הרי שוויסות תיק המניות שלנו לשווקים הבינלאומיים הינו הכרחי גם בשל הצורך בפיזור גיאוגרפי, אך לא פחות חשוב בשל הצורך בפיזור סקטוריאלי, אשר נדמה שלא בא לידי ביטוי בשוק המקומי באופן מספק בשל שוק האנרגיה הלוהט.

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד