המלצות חדשות - בזק וסלקום - 31.8.10

מעבר לדף הראשי של בורסה, מניות ושוק ההון

בזק

 

בתחילת יולי כתבנו לראשונה על ההשלכות של כניסת חברת החשמל לשוק התקשורת. לפני שבוע עדכנו את הנייר המקורי בעקבות הידיעות שהתפרסמו בגלובס על כך שחברת החשמל תצא לרוד-שואו באוקטובר.

כעת, עפ"י פרסומים בעיתונות נראה שהפרויקט זוכה לעניין רב ממשקיעים, ביניהם משקיעים אסטרטגיים זרים. בהנחה שאלה ידיעות אמת, נראה שעלה הסיכוי שמיזם הסיבים האופטיים של חברת החשמל יהפוך למציאות.

אנחנו עדיין ממליצים "תשואת יתר" על בזק בשל הדיבידנד הגבוה והעובדה כי רב הנסתר על הגלוי בכל הנוגע לאיום מחברת החשמל, אך מצד שני אי אפשר יותר להתעלם מהעננה הזו. אנו מורידים את מחיר היעד מ-10 ₪ ל-9.5 ₪. חוק ההסדרים שאמור להיות מאושר ע"י הכנסת באוקטובר כולל רפורמה שמטרתה להשתמש ברשת הסיבים של חברת החשמל כדי לחבר בתי לקוחות ישירות לסיב. הסיכוי שהרפורמה הזו תקרום עור וגידים נמוך מ-50% מסיבות שנפרט בהמשך אבל ההשלכות לגבי בזק כה חמורות שיש לקחת את האפשרות הזו בחשבון.

 פרטי הרפורמה: חוק ההסדרים בונה את המסגרת הרגולטורית להקמת חברת בת שתוחזק בשיעור 49% ע"י חברת החשמל ושתשלם לחברת החשמל עבור השימוש בתשתית הסיבים שלה. חברת התקשורת החדשה הזו תמכור את הזכות לשימוש ברשת הסיבים לחברות תקשורת קיימות שתוכלנה לספק שירותים מקבילים לשירותי בזק ללקוחות סופיים. רשת הסיבים של חברת החשמל כוללת בערך 3,000 ק"מ של סיב אופטי, כאשר עפ"י נתוני חברת החשמל, הסיבים מגיעים למרחק ממוצע של קילומטר וחצי מכל נקודה מיושבת בארץ.

משמעות הדבר היא כי חברת החשמל תצטרך להאריך את טווח הרשת וכן תצטרך לפרוס ציוד GPON (Gigabit Passive Optical Network) בבתי הלקוחות כדי לחברם לסיבים. העלות של המבצע הזה אינה ברורה אבל אנו מניחים כי היא תהיה גבוהה מאוד - למעלה ממיליארד ₪. עפ"י חוק ההסדרים המטרה הסופית היא כיסוי של כל הארץ אולם מטרה זו תושג בשלבים, כאשר יש להניח כי הרשת תפרס בתחילה ללקוחות המוכנים לשלם, כלומר מרכזי ערים, ומרכזי עסקים. פריסה בשלבים מן הסתם תהפוך את העלות ליותר נסבלת. לגבי יכולות הרשת עצמה, יש לאמר כי מדובר בפריסה של יכולות עליונות לחלוטין על פני כל מה שבזק מסוגלת להציע.

רשת NGN של בזק מבוססת על קירוב הסיבים האופטיים לבתי הלקוח כאשר בעשרות המטר האחרונים בזק מתבססת על חוטי הנחושת הישנים ועל טכנולוגיית ADSL. בסופו של דבר בזק יכולה להבטיח מהירות של עד כ-25mbs אולם ייתכן כי המהירות האפקטיבית תהיה נמוכה יותר. רשת GPON שאותה אמורה לפרוס חברת החשמל מבוססת על הבאת סיב אופטי ישר עד לבית הלקוח – תוך מעבר במפצל אופטי פאסיבי (כלומר ללא חיבור חשמל).

רשתות דומות נפרסות ברחבי העולם החל מקוריאה הדרומית, NTT ביפן, ורייזון בארה"ב וכלה ב-BT באנגליה (מעניין לציין כי ECI שזכתה בחוזה הענק של BT השתתפה בניסוי חברת החשמל בקריית שמונה). המהירות ברשת הזו תהיה באופן תיאורטי כמעט בלתי מוגבלת. מבחינה מעשית, מדובר על מהירות סימטרית של 100mbs ויש להדגיש כי מדובר על מהירות אמיתית ללא תלות במספר האנשים בבניין הגולשים באינטרנט או בכל גורם אחר. במילים אחרות – זו אמורה להיות רשת עליונה בהפרש עצום על פני הרשתות של בזק או הוט. הסיכויים שהרשת תוקם אינם גבוהים חוץ מהרגולציה המסובכת שתקום כדי לתמוך במהלך הזה, ומעבר לבעיות הכרוכות עם מתן כוח נוסף לחברה מונופוליסטית חזקה כמו חברת החשמל,

אפשר להצביע גם על בעיות הנדסיות/כספיות. איננו משוכנעים כי לחברת החשמל יש מספיק סיבים כדי לאפשר פריסה ארצית בעלות נסבלת. חברת החשמל מתגאה בכמעט 3,000 ק"מ של סיבים, אך יש לזכור כי לבזק יש 20,000 ק"מ של סיבים. גישור הפער הזה עלול להיות יקר בצורה בלתי סבירה. עם זאת, לאחרונה למדנו כי חברת החשמל יכולה לפרוש סיבים יחסית במהירות ובזול פשוט ע"י מתיחה של קווים נוספים מעל חוטי החשמל. כמו כן חישבנו שמבחינת עלות הסיבים עצמם חברת החשמל תצטרך להוציא כ-100 מיליון ₪ בלבד על מנת לגשר את הפער עם בזק.

כמו כן, לא ברור לנו כיצד חברת החשמל במצבה הכספי הרעוע אמורה להשיג את הכספים הדרושים להשקעה כה כבדה – מה גם שעפ"י חוק ההסדרים על חברת החשמל נאסר להשתמש בכספים המגיעים ממכירת חשמל לצורך ההשקעה בחברת התקשורת. מכאן כמובן החשיבות הרבה של הרוד שואו והעניין שהפרויקט מעורר, אם להאמין להדלפות לעיתונות. העניין שחברות כמו טלקום איטליה מגלות – שוב בהנחה שזוהי התעניינות רצינית הנובעת מהכרה אמיתית של השוק המקומי, מעלה את החשש שהפרויקט הוא כדאי. לבסוף, יש לאמר שהבלבול סביב הקמת הרשת כה רב, שההערכות לגבי לוח הזמנים להשקתה נע סביב שנתיים מיום קבלת הרשיון ממשרד התקשורת עד לכ-7 שנים מיום קבלת הרשיון. אם הסיכויים אינם גבוהים

מדוע אנחנו כותבים על זה? אנו מעריכים כי הסיכוי שהרשת החדשה תוקם הוא עדיין נמוך מ-50% אולם ההשלכות לגבי שוק התקשורת הן כה דרמטיות ששווה לקחת בחשבון את האפשרות הזו. בהנחה שאכן יגיע לבתי לקוחות ולמשרדים סיב אופטי שאינו בבעלות בזק או הוט יש לשקול כי עלולים לקרות הדברים הבאים: בזק, בפעם הראשונה, תהיה הבעלים על רשת תקשורת נחותה. למעשה, ברור כי בזק תהיה חייבת להשקיע בשידרוג הרשת שלה לרשת GPON, שתוכל להתחרות ברשת של חברת החשמל. כלומר השוק יגיע לנקודה שבה לרוב הבתים ובתי העסק יגיעו שני סיבים אופטיים כאשר את השירות המתחרה לבזק ייתנו חברות שירות מצויינות כמו סלקום, פרטנר, נטוויז'ן (לעומת השירות המתחרה בבזק כיום ושניתן ע"י חברת הוט על כל מיגרעותיה) וסביר שיקומו חברות חדשות שיציעו שירותים חדשים שעד להגעת הסיב לא היו קיימים.

התחרות הזו על בסיס הלקוחות המסורתי של בזק עלולה לפגוע קשות בעסקיה של החברה בתחומי תשתית האינטרנט, מכירת שירותי תקשורת לעסקים קטנים כגדולים ועלול לפגוע קשה אפילו בעסקי הטלפוניה הרגילים מאחר שעל בסיס סיב אופטי, חברות כמו פרטנר, סלקום, נטוויז'ן או 012 תוכלנה לספק שירותי VoB באיכות מושלמת. הוט עלולה לעמוד בפני קשיים רבים אף יותר כי סביר שלחברה לא יהיו הכספים הדרושים להשקיע בשדרוג הרשת שלה. אמנם הוט אולי תוכל לקנות שירותי תקשורת מחברת התקשורת החדשה שתוקם ע"י חברת החשמל, אולם איננו בטוחים כי משרד התקשורת יאפשר זאת, ולא ברור אם להוט יהיה איזשהו יתרון תחרותי בהספקת שירותים שלא על גבי תשתית משלה.

להוט יש נסיון ויכולת באגרגציה של תוכן אך כבר ראינו כי חברות יכולות להקים יכולת כזו בעצמן – ראה מקרה פרטנר.

סיכום: הצטרפות חברת החשמל לשוק הקווי עלולה לזעזע את שוק התקשורת בצורה דרמטית, עם השלכות אף יותר חמורות מאלה שתיווצרנה כתוצאה משידרוג רשת מירס. אמנם מדובר על תסריט שלא ייקרה לפני 2012 ושסיכוייו אינם רבים, אולם מתן רשיון תקשורת לחברת החשמל עוד השנה – כפי שחברת החשמל טוענת שייקרה - עלול לתת אינדיקציה כי המצב רציני מכפי שהוא נראה

סלקום

 

סלקום הוציאה דוחות טובים לרבעון השני.

נציין במיוחד תוספת למנויים – 28 אלף לעומת תחזית ל-20 אלף, כאשר כולם מנויי פוסט-פייד. הכנסות תוכן עלו ב-28.7% משנה שעברה לעומת צפי לעלייה של 25%. כמו כן, ה-ARPU עלה ל-147, בין היתר בשל גיוס מנויים על טהרת פוסט-פייד. כצפוי, לרכישת דינמיקה לא הייתה השפעה משמעותית.

החברה ייצרה תזרים מזומנים חזק של 433 מיליון ₪ (בניכוי רכישת דינמיקה) והודיעה על חלוקת 310 מיליון ₪ כדיבידנד, המייצג 95% מהרווח הנקי, ו-72% מהתזרים החופשי המנורמל. תשואת הדיבידנד השנתית היא בקצב מרשים של 12.8%. כמובן שהחברה ציינה בפרק ארוך למדי את השינויים הרגולטוריים שפוקדים את התעשייה וציינה את ההשפעה המהותית השלילית שעלולה להיות להורדת דמי הקישוריות מאחר שטרם ברור לחלוטין באיזה קצב ולאן יורדו דמי הקישוריות,

לא ברור עד כמה המפעילים הווירטואליים יהיו תחרותיים. כמו כן, היכולת של מירס (ואולי גם של 012) לפרוס תחנות בסיס חדשות אינה ברורה. בשל חוסר הוודאות הזו אנו מסתפקים בינתיים בהמלצת "תשואת שוק".

גילוי נאות:

מסמך זה הוכן על-ידי מיטב ברוקראז' בע"מ, בהסתמך על מידע אשר נאסף ו/או מתבסס על מידע הזמין לציבור ממגוון מקורות. מיטב ניהול השקעות בע"מ מניחה שמידע זה הוא מהימן ואינה מבצעת בדיקה עצמאית של המידע. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מסמך זה אינו מתיימר להיות ניתוח מלא של כל העובדות והנסיבות הקשורים בו והדעות המובאות בו, כולן או חלקן, עשויות להשתנות ללא מתן הודעה נוספת. קורא מסמך זה אינו יכול להניח כי הסתמכות על המסמך או שימוש בו יצרו עבורו רווחים. מיטב ברוקראז' בע"מ, כל חברה הנשלטת על-ידה, במישרין או בעקיפין, מיטב ברוקראז' בע"מ, כל חברה הנשלטת על-ידה, במישרין ובעקיפין, וכן כל בעל שליטה, נושא משרה ועובד במי מהן אינם אחראיים לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה או השתמש בו, כולו או חלקו. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה בניירות ערך או בנכסים פיננסיים. מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם. מיטב ניהול השקעות בע"מ היא חברת בת בבעלות מלאה של מיטב בית השקעות בע"מ. מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה, הישירה או העקיפה, עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה, הנפקת מכשירים פיננסיים וחיתום, ועשוי להיות למי מהן או למי מבעלי השליטה, נושאי המשרה או העובדים בהן, עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או רכישה ו/או מכירה ו/או ביצוע עסקה, בהתאם למגבלות הדין, עבור עצמם ו/או עבור אחרים, בניירות ערך ו/או בנכסים פיננסיים הנזכרים במסמך. כן, עשויה מיטב בית השקעות בע"מ, חברות בשליטתה, הישירה או העקיפה, ובעלי שליטה, נושאי משרה או עובדים במי מהן להיות בעלי קשרים עסקיים עם התאגידים הנזכרים במסמך זה או הקשורים בהם, לרבות לקבל או להעניק להם שירותים שונים. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב ניהול השקעות בע"מ ו/או למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, הישירה או העקיפה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד