המצפן השבועי - סקירה מקומית - כלכלני מיטב - 22.8.10

 מעבר לדף הראשי של בורסה, מניות ושוק ההון

אגרות חוב: גיא מני, מנהל השקעות - עוברים מהאפיק הצמוד לשקלי?

שבוע המסחר החולף באפיק הממשלתי המקומי התנהל על רקע ההפתעה בפרסום מדד המחירים לצרכן לחודש יולי שעלה ב-0.5% - נמוך באופן משמעותי מהערכות הכלכלנים. המדד בחודש יולי הושפע במיוחד מהמשך עלייה של 1.1% במחירי חוזי שכר הדירה המתחדשים ומנגד מהוזלה שנרשמה במחירי ההלבשה וההנעלה שגרעה כ-0.3% מהמדד. מראשית השנה עלה המדד ב-1.1% וב-1.8% ב-12 החודשים האחרונים. אנו צופים כי מדד המחירים לצרכן בחודש שאוגוסט ירשום עלייה של 0.3% וב-12 החודשים הקרובים המדד יעלה ב-2.2%. בעקבות פרסום המדד היה מעבר חלקי מהאפיק הצמוד לשקלי ונרשמה ירידה בציפיות האינפלציוניות לרמה של 2.8%-2.9%.

 יחד עם זאת, להערכתנו, הציפיות עדיין מתומחרות יתר על המידה מה שגוזר המשך העדפה לאפיק השקלי על פני הצמוד. אנו ממשיכים להעדיף כיום את המח''מ הבינוני על פני הארוך לאור רמת התשואות הנמוכה באופן היסטורי באגרות החוב הארוכות שיושפעו מאד מתנודתיות התשואות בארה''ב. השבוע פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי ברביע השני של השנה נרשמה צמיחה של 4.7% במשק הישראלי במונחים שנתיים, לאחר צמיחה של 3.6% ברבעון הראשון וכי התוצר של הסקטור העסקי התרחב בשיעור נאה של 6%.

בנוסף, הודיע השבוע בנק ישראל כי המדד המשולב, שהינו נגזרת לפעילות העסקית במשק, רשם עלייה של 0.2% בחודש יולי. במקביל עדכן הבנק את נתוני המדד לשלושת החודשים הקודמים כלפי מעלה, מה שמעיד על המשך הגידול בפעילות במשק. אנו מעריכים, כי על אף נתוני הצמיחה החיובים שפורסמו השבוע, בנק ישראל יבחר שלא להעלות את הריבית לחודש ספטמבר וזאת לאור התמתנות הציפיות האינפלציוניות והצטברות הנתונים השלילים לגבי עוצמת ההתאוששות בכלכלת ארה''ב.

בסיכום שבועי מדד אגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד רשם ירידה קלה של 0.1% ומנגד מדד אגרות החוב הלא צמודות בריבית קבועה עלה בשיעור של 0.1%.

 

במבט לעולם, נתוני המאקרו השלילים המתפרסמים בארה''ב (נתוני מדד ענף הבנייה והירידה בנתוני התעסוקה) מוסיפים לתחושת הפסימית בקרב המשקיעים ולחשש מהתאוששות איטית של הכלכלה. הדבר משליך על תשואות אגרות החוב האמריקאיות ששמרו השבוע על רמה נמוכה מאד יחסית לשנתיים האחרונות. מחיר אגרת החוב ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב רשם השבוע עלייה קלה במחיר והתשואה לפדיון ירדה בהתאם לרמה של 2.61%. פער התשואה בין האגרת האמריקאית למקבילתה הישראלית ל-10 שנים התרחב קלות גם השבוע ועומד על רמה של 175 נקודות בסיס.

מנגד, השבוע התפרסמו מספר נתונים חיובים מכיוון היבשת האירופאית, שמגלה סימני התאוששות מהמשבר שפקד אותה בחודשים האחרונים, כאשר הבנק המרכזי של גרמניה העלה את תחזית הצמיחה ל-2010 מ-1.9% ל-3%. בנוסף, נתוני המכירות הקמעונאיות בבריטניה עלו בצורה חדה מעבר לציפיות החזאים. האפיק הקונצרני ממשיך בטיפוסו כלפי מעלה. מדד התל בונד 60 רשם השבוע עלייה של 0.2% ומדד התל בונד השקלי רשם עלייה נאה של 0.8%. רמת המרווחים במדדי התל בונד הצמודים נותרו ללא שינוי אל מול מקבילותיהן הממשלתיות ואילו המרווח בתל בונד השקלי אל מול מקבילו הממשלתי הצטמצם השבוע.

קצב הגיוסים בקרנות הנאמנות המתמחות באגרות החוב הקונצרניות והמעורבות שמר על הקצב של השבוע הקודם ובסיכום שבועי נרשמו גיוסים של כ-0.5 מיליארד ₪. השבוע חווינו לראשונה "גמגום קל" בשוק ההנפקות הראשוניות כאשר חברת גינקו שתכננה לצאת בהנפקת IPO ביטלה את ההנפקה לאור ביקושים נמוכים. גם הנפקת חברת אלעד קנדה של יצחק תשובה לא משכה ביקושים רבים בשלב המוסדי. החברה ביקשה לגייס כ-220-250 מיליון ₪ בשלב זה מתוך רצון להשלים גיוס של 275 מיליון ₪ שהינו הרף המינימאלי הנדרש כדי להתחיל להיסחר. בפועל, גייסה החברה כ-180 מיליון ₪ מהמוסדיים, וזאת לאחר שהסכימה לתת הנחה של 10% משווי החברה (540 במקום 600 מיליון דולר קנדי). כעת נותר יהיה לראות האם החברה תצליח בשבוע הקרוב להשלים את הפער בגיוס מקרב הציבור.

 

מניות: כלכלני מיטב - שוק המניות ממשיך לזגזג וסיים בירוק

שבוע המסחר הנוכחי, בדומה לשבוע החולף, צפוי להיפתח על רקע ירידות בוול סטריט ובעולם בסוף השבוע. אירועים בולטים השבוע הם פקיעת אופציות המעו"ף לאוגוסט שצפויה ביום ה', בנק ישראל יכריז ביום שני על גובה הריבית, עונת הדו"חות הכספיים נכנסת לישורת האחרונה ומדד ת"א 25 מרוחק ב-6.5% מרמת שיא לאחר שבוע של עליות שערים. בינתיים, סיים מדד המעו"ף בעלייה של 1.9% וברמה של 1,162.43 נקודות. כאמור גם יתר מדדי המניות סיימו בעליות שערים כאשר מדד ת"א 100 התחזק ב-1.8% ומדד ת"א 75 עלה ב-1.3%. היתר 50 הוסיף 0.9% לערכו, התל-טק 15 עלה ב-0.8%, הנדל"ן 15 ומדד הבנקים עלו ב-2.5% כ"א ומדד הביומד הוא היחיד שסיים את השבוע בירידה מינימאלית של 0.1%.

כאמור, מבין נתוני המקרו הבולטים שפורסמו השבוע ותרמו לעליות השערים היה נתון הצמיחה למשק הישראלי שהצביע על כך שהמשק הישראלי ממשיך לצמוח בקצב מהיר, לאחר שנרשמה ברבעון השני של 2010 צמיחה של 4.7%. אנו צופים כי שיעור הצמיחה בשנת 2010 יסתכם ב-3.8% (עדכון כלפי מעלה של 0.2% מהתחזית הקודמת).

 

מניית גבעות ממשיכה לרכז עניין רב גם השבוע ולהיסחר בתנודתיות גבוהה במיוחד, זאת עקב פרסום ניתוח הביניים שפורסמו על תוצאות מבחני ההפקה ב"מגד 5" שליד ראש העין. השותפות פרסמה נתונים רבים, כמו גודל המאגר שמוערך ב-1.52 מיליארד חביות. עם זאת, לפי ההודעה, החברה הדגישה כי יש להבחין בין כמויות הנפט במאגר לבין כמויות נפט בר הפקה, שהינם נמוכים משמעותית ואין פרטים לגביהם בשלב זה. לנוכח הדיווח העמום החל המסחר במניה באיחור עד שהשותפות הוציאה ביאור על פי דרישת הרשות. שוק המניות המקומי מממשיך לדשדש בטווח שערים צר יחסית ונע בין הטריטוריה השלילית לחיובית והפוך ומחזורי המסחר ממשיכים להיות נמוכים בשל חופשות הקיץ הרבות.

 

עונת הדו"חות הכספיים נכנסת לישורת האחרונה ולחברות הנסחרות נותר רק מעט יותר משבוע לפרסום הדו"חות הכספיים, על כן, המשקיעים מחפשים כיוון וממתינים לאירועים משמעותיים, מה שמסביר את התנודתיות במסחר. על אף החששות בעולם שצפויים להכביד על השוק המקומי, אנו ממשיכים להאמין כי שוק המניות זול יותר מאשר יקר. הריבית צפויה להישאר נמוכה ומיעוט האלטרנטיבות בשוק האג"ח תומכים במגמה חיובית בשוק המניות ומאמינים שזוהי האלטרנטיבה העדיפה. ההעדפה שלנו היא למניות שמחלקות דיבידנדים עם תשואת דיבידנד גבוהה ועל אף שרמת הסיכון והתנודתיות באפיק המנייתי נותרה גבוהה בטווח הקצר, באמצעות סלקטיביות ניתן להשיג תשואות נאות בטווח הבינוני.

עם זאת, בשל הסיכונים שאי אפשר להתעלם מהם, מומלץ ליצור הגנה על תיק המנייתי ע"י רכישת אופציות PUT, אבל רק מפני ירידה חדה במיוחד.

 

מניות במרכז

בנק מזרחי-טפחות פתח את עונת הדו"חות של הבנקים לרבעון השני עם רווח נקי של 201 מיליון שקל, לעומת 150 מיליון שקל ברבעון המקביל - גידול של 34%. התשואה על ההון מתחילת השנה עומדת על 11.4%, לעומת 8.7% בתקופה המקבילה. הבנק החליט לחלק דיווידנד של 200 מיליון שקל.

 

שטראוס פירסמה השבוע את דו"חותיה הכספיים לרבעון השני של השנה. החברה דיווחה על מכירות של 1.58 מיליארד שקל - גידול של כ-4.5% לעומת הרבעון המקביל. הרווח התפעולי רשם שיפור של כ-10.7% ובשורה התחתונה הציגה החברה רווח נקי לבעלי המניות של כ-52 מיליון שקל, המבטא גידול של 37% בהשוואה לרבעון אשתקד.

 

אלביט מערכות דיווחה על רווח של 44.8 מיליון דולר ברבעון השני של 2010 - ירידה של 25% בהשוואה לרבעון המקביל. הכנסות החברה ירדו ב-17% ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל לו ב-2009 והסתכמו ב-603 מיליון דולר. החברה ציינה כי הסיבה נעוצה במכירות מערכות פיקוד ושליטה באירופה ובישראל. להערכתנו, הסביבה המאקרו כלכלית הקשה והתחרות הגוברת ימשיכו להקשות על החברה להראות צמיחה במכירות. הרווח התפעולי ירד ב-20% לעומת הרבעון המקביל לו ב-2009 והגיע ל-49 מיליון דולר, שהם 8.1% מההכנסות בהשוואה ל-8.5% מהמחזור ברבעון המקביל ב-2009. נחכה עם ההמלצה עד לאחר שיחת הוועידה של החברה, אולם קשה לראות מדוע חברה עם שיעורי צמיחה שלילים ורווחיות נשחקת אמורה להיסחר במכפיל דו ספרתי.

 

אל על סיימה את הרבעון השני של 2010 עם עלייה של 25% בהכנסותיה שהסתכמו ב-498.5 מיליון דולר. בניכוי הוצאות ההפעלה הכוללות בעיקר דלק סילוני, עברה החברה להציג רווח תפעולי של 25 מיליון דולר לעומת הפסד של 24.5 מיליון דולר ברבעון המקביל וכן עברה לרווח נקי של 15 מיליון דולר לעומת הפסד של 20 מיליון דולר ברבעון המקביל.

 

הכנסותיה של רבוע כחול לרבעון השני של שנת 2010 עלו ב-4% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-1.77 מיליארד שקל. הרווח הגולמי של החברה גדל ב-2% והסתכם ב-512.9 מיליון שקל. הרווח התפעולי של החברה עלה ב-13% והסתכם ב-67.5 מיליון שקל. הרווח הנקי עלה ב-46% והסתכם ב-19 מיליון שקל.

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד