אגרות החוב בתשואות נמוכות היסטורית והמניות יורדות, מי עדיף? 15.8.10, כלכלני מיטב

אגרות חוב: גיא מני, מנהל השקעות

 

למידע נוסף אודות המסחר בשוק ההון


שבוע המסחר החולף באפיק הממשלתי המקומי התנהל השבוע על רקע ירידת התשואות לפדיון ברחבי העולם ועל רקע הציפייה למדד המחירים לצרכן לחודש יולי. בסיכום שבועי, מדד אגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד המשיך לטפס ורשם עלייה של 0.4% בעוד מדד אגרות החוב הלא צמודות בריבית קבועה עלה בשיעור של 0.3%. בשל כך, אגרות החוב הממשלתיות נמצאות כיום ברמות התשואה הנמוכה ביותר מבחינה היסטורית.

היום בערב (יום א') צפוי להתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש יולי. אנו במיטב מעריכים שהמדד יעלה ב-0.8%, בעיקר כתוצאה מהמשך עלייה במחירי השכירויות לדיור, העלאת מחירי המים והמס על הסיגריות ועליות במחירי הטיסות והנופש. לאחר פרסום המדד אנו צופים ירידת מדרגה בציפיות האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים שעומדות היום על רמה של 3.5%. זאת, עקב יציאה של מדד חודש יולי הנוכחי וכניסה של מדד יולי 2011 (שכרגע הצפי הוא לאי שינוי).

השבוע רשמו הציפיות האינפלציוניות הנגזרות משוק ההון עלייה קלה ועומדות על רמה של מעל ל-3% בטווחים הקצרים-בינוניים ו-2.9% בחלקו הארוך של העקום. החלטת הריבית הקרובה המתוכננת לסוף החודש, צפויה להיוותר את הריבית ללא שינוי בעקבות התמתנות בציפיות האינפלציוניות לאחר פרסום המדד הקרוב והתגברות החששות בעולם מקצב ההתאוששות והצמיחה. אנו צופים כי בסוף השנה תגיע ריבית בנק ישראל לכדי 2%. ובעולם, הבנק המרכזי בארה''ב הותיר את הריבית ללא שינוי (ברמה של 0.0%-0.25%) והמשיך להצהיר כי הריבית תישאר ברמתה הנוכחית למשך פרק זמן משמעותי.

יחד עם זאת, רף הפסימיות בהודעתו האחרונה של הבנק המרכזי רשם עליית מדרגה וניכרת הדאגה מהחולשה בנתוני המקרו כדוגמת שוק העבודה, האבטלה וכן מהחולשה בכושר הייצור במשק האמריקאי. הפד מתחיל להפנים שקצב ההתאוששות והצמיחה בארה''ב בשנים הקרובות יהיה איטי מכפי שצפה מלכתחילה. כדי לנסות להרגיע את השווקים התחייב הפד להמשיך ולתמוך בכלכלה האמריקאית ולשמור על המאזן באותה רמה כך שבכל פעם שיגיעו לפדיון אגרות חוב מגובות משכנתאות שאותן רכש הפד מתחילת המשבר ועד לחודש מרץ האחרון, הוא ירכוש בתמורה אג''ח ממשלתי ארוך (בעיקר ל-10 שנים) בכדי לשמור על התשואות ברמתן הנמוכה. כתוצאה מהודעת הפד,

שוק המניות הגיב בירידות חדות ומנגד מחיר אגרת החוב ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב רשם זינוק נוסף והתשואה לפדיון ירדה לרמתה הנמוכה בשנה וחצי האחרונות - 2.69%. השבוע הצהיר אחד מהמומחים בתחום האג''ח בעולם, ביל גרוס, כי להערכתו ריבית הפד לא תעלה במשך שלוש שנים, אמירה שגם תמכה בירידת התשואות. פער התשואה בין האגרת האמריקאית למקבילתה הישראלית ל-10 שנים התרחב קלות השבוע ועומד על רמה של 167 נקודות בסיס.

האפיק הקונצרני ממשיך לשמור על איתנותו ומתנהג לרוב בהתאם לאפיק הממשלתי המקומי. מדד התל בונד 60 רשם השבוע עלייה של 0.1% לעומת מדד התל בונד השקלי שרשם ירידה קלה של 0.1%, כך שרמת המרווחים בין מדדי התל בונד לאג"ח הממשלתיות התרחבה מעט. קצב הגיוסים בקרנות המתמחות באגרות החוב הקונצרניות ממשיך להיות גבוה והסתכם השבוע בכ-600 מיליון ₪. להערכתנו, הירידות בשוקי המניות וההצהרות בתקשורת כי אגרות החוב הקונצרניות נסחרות במרווחים נמוכים בהשוואה לאגרות הממשלתיות הובילו לירידה בקצב הגיוסים.

בניגוד לשוק המשני, השוק הראשוני לא רק שלא רושם ירידה, אלא ההיפך הוא הנכון ומדי שבוע קצב ההנפקות נמצא במגמת עלייה כתוצאה מהמשך ביקושים מצד תעשיית הקרנות ושחקני הנוסטרו. מתחילת השנה גייסו חברות בהנפקות של אגרות חוב כ-23 מיליארד ₪ ומתחילת חודש אוגוסט למעלה ממיליארד ₪. הגיוסים לאחרונה הן בעיקר בחברות בעלות דירוג נמוך או ללא דירוג. מעניין יהיה לראות כיצד תעבור השבוע ההנפקה של חברת בית יאיר שמעוניינת לגייס כ-20 מיליון ₪ מהציבור וזאת לאחר שרק לפני שנתיים נקלעה לקשיים מהותיים בתקופת המשבר. הביקושים בשוק הראשוני תומכים בגיוסי הון ((IPO של חברות קטנות כדוגמת אלעד קנדה, ווידמד וגינקו המעוניינות לנצל את חלון ההזדמנויות שנפתח לאחרונה ולגייס הון. מניות: כלכלני מיטב אי הוודאות הכריעה ומדדי המניות ירדו, מדוע ממשיכים להעדיף את שוק המניות?

 

שוק המניות - כלכלני מיטב

 

שבוע המסחר הנוכחי צפוי להיפתח על רקע ירידות בוול סטריט בסוף השבוע. כאמור, הריבית בארה"ב נותרה ללא שינוי ונראה כי היא צפויה להישאר ברמה הנמוכה עוד זמן רב והפד האמריקאי חושש מחולשת שוק העבודה וכושר הייצור במשק האמריקאי. על רקע אווירת אי הודאות סיימה הבורסה המקומית בטריטוריה השלילית כאשר מדד המעו"ף ירד ב0.8% וסיים ברמה של 1,140.26 נקודות.

מדדים נוספים: מדד ת"א 100 נחלש ב-1.3% לאחר שגם מדד ת"א 75 ירד ב-3.4%. היתר 50 ירד ב-2.3%, התל-טק 15 איבד 5.4% מערכו, הנדל"ן 15 ירד ב-1.9% ומדד הביומד סיים בירידה של 5.1%. מדד הבנקים התנהג בשונה מיתר המניות ועלה ב-0.2%. שוק המניות המקומי מממשיך לדשדש בטווח שערים צר יחסית ומאופיין בירידה במחזורי המסחר בעיקר בשל נדידתם החוצה של משקיעים זרים.

ניתן להגיד כי המשקיעים מחפשים כיוון וממתינים לאירועים משמעותיים, כשברקע פרסום נתוני מקרו בארה"ב והדו"חות הכספיים בישראל, מה שמסביר את התנודתיות במסחר. על אף החששות בעולם שצפויים להכביד על השוק המקומי,

 

אנו ממשיכים להאמין כי שוק המניות זול יותר מאשר יקר. הריבית צפויה להישאר נמוכה ומיעוט האלטרנטיבות בשוק האג"ח בהחלט תומכים במגמה חיובית בשוק המניות, כאשר ההעדפה היא למניות שמחלקות דיבידנדים עם תשואת דיבידנד גבוהה. רמת הסיכון והתנודתיות באפיק המנייתי נותרה גבוהה בטווח הקצר ולכן חשיבות הסלקטיביות גוברת בימים אלה.

לטווח הבינוני, אנו ממשיכים להאמין, כי האלטרנטיבה העדיפה היא האפיק המנייתי, זאת גם מאחר שרמת הריביות בשווקים צפויה להישאר נמוכה עוד תקופה ארוכה וישנן מניות אשר נסחרות ברמות אטרקטיביות להשקעה.

 

נסביר את ההשוואה בין שני האפיקים המרכזיים - אג"ח ומניות. ברמה העקרונית, אם אגרת חוב ממשלתית ל-10 שנים נסחרת בתשואה שנתית לפדיון ברוטו של 4.5%, כפי שהמצב היום, מכפיל הרווח שלה הוא כ-22. לעומת זאת, אם התשואה על ההון העצמי בבנקים הישראליים עומדת לאורך זמן על רמה מייצגת של 10% הרי שהחזר ההשקעה ברמה הנוכחית יושג בתקופה קצרה יותר של 10 שנים. נכון, עם רמת בטחון נמוכה יותר.

הפער בין התשואה הצפויה על אג"ח ממשלתי ל-10 שנים (4.5% לשנה) לבין התשואה הצפויה על מניות בנקים למשל (10% לשנה), הוא כיום 5.5%, שזה יותר משיעור פרמיית הסיכון הסבירה שצריכה לעמוד כל כ-3%. לכן, פרופיל הסיכוי-סיכון של שוק המניות נראה הרבה יותר טוב מאשר הפרופיל של אגרות החוב של ממשלת ישראל.

עוד חשוב להדגיש, ששוק המניות פרץ לאחרונה קו התנגדות טכני חזק – 1,140 נקודות, כרגע הוא מתמיד ונשאר מעליו ועמדתנו מקבלת חיזוק. ניתוח טכני אינו קובע החלטות השקעה, אבל הוא כן כלי עזר, ומכיוון שהשוק מתומחר ברמה סבירה, הרי שזו נקודת חיזוק נוספת בהסתכלות על השוק.

מניות במרכז

אורמת הציגה דו"חות כספיים המעידים על ירידה בהכנסות וברווחים. הכנסות החברה לרבעון השני של 2010 ירדו ב-3.7% ל-98 מיליון דולר ואורמת מציגה רווח תפעולי של 38 אלף דולר בלבד לעומת 33.3 מיליון דולר ברבעון המקביל. בשורה התחתונה, עברה החברה להפסד של 2.7 מיליון דולר לעומת רווח של 21.8 מיליון דולר ברבעון המקביל.

הכנסות גב ים מקבוצת אי.די.בי ירדו ברבעון השני של 2010 ב-15% (בעיקר בשל ירידה במכירת דירות), אולם הרווח התפעולי עלה ב-1% ל-90.3 מיליון שקל והרווח הנקי עלה ב-24% ל-26 מיליון שקל. בסיכום המחצית הראשונה של 2010 עלו ההכנסות ב-1% ל-149 מיליון שקל, הרווח התפעולי ירד ב-5% ל-163 מיליון שקל והרווח הנקי עלה ב-3% ל-69 מיליון שקל.

הכנסותיה של נייר חדרה, גם היא מקבוצת אי.די.בי, עלו ברבעון השני ב-22% ל-249 מיליון שקל והחברה עברה לרווח תפעולי של 5 מיליון שקל - לעומת הפסד תפעולי של 4.6 מיליון ברבעון המקביל. הרווח הנקי עלה ב-15% ל-18 מיליון שקל.

טאואר דיווחה השבוע כי סיימה את הרבעון השני עם הכנסות של 125.7 מיליון דולר - עלייה של 107% לעומת הכנסות הרבעון המקביל שהסתכמו ב-60.6 מיליון דולר, ועלייה של 10% לעומת הרבעון הקודם בו היו ההכנסות 113.8 מיליון דולר. חברת נטוויז’ן דיווחה על צמיחה מתונה של 3% בהכנסותיה ברבעון השני של 2010 לכ-314 מיליון שקל. הרווח התפעולי המאוחד של הקבוצה ברבעון השני בשנת 2010 הסתכם בכ-33.8 מליון שקל, בהשוואה לרווח תפעולי מאוחד של כ-36.1 מליון שקל ברבעון המקביל בשנת 2009.

מכתשים אגן פרסמה דו"חות כספיים בהתאם לציפיות. מכתשים מציגה גידול של 7.3% בהכנסותיה לעומת הרבעון אשתקד שהסתכמו ב-601 מיליון דולר. בשורה התחתונה, הציגה מכתשים רווח נקי שהסתכם בכ-12.4 מיליון דולר לעומת רווח של 1.7 מיליון דולר בתקופה המקבילה שנה שעברה.

חברת גולף העוסקת בעיצוב ושיווק מוצרי הלבשה וכלי בית, מדווחת ברבעון השני של 2010 על ירידה של 14% במכירותיה שהסתכמו ב-144.7 מיליון שקל ברבעון הנוכחי. הרווח התפעולי של החברה ירד ב-31% לעומת הרבעון המקביל ב-2009 והוא הסתכם ב-24 מיליון שקל. הרווח הנקי ירד ב-25% ל-18.8 מיליון שקל.

 

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד