כי"ל : המומנטום החיובי יימשך - גלעד אלפר, מחלקת מחקר מיטב - 9.8.10

למידע נוסף אודות המסחר בשוק ההון

התמשכות גל החום ברוסיה מגבירה את החששות שייצוא החיטה ממדינה חשובה זו ייפגע קשות. כתוצאה, החיטה עלתה אתמול בכ-5% ומחיר התירס, שהוא מוצר תחליפי לחיטה כמאכל בהמות, עלה בכ-3% וחוזי ספטמבר הגיעו ל-4 דולר לבושל. מחיר הסויה היה יציב. בהתאם, מחירי מניות הדשנים עלו בכ-5%.

 

יש לציין כי גם ההשקעות הפיננסיות/ספקולטיביות בחוזים על הגרעינים זינקו. אמנם הצבענו לפני כמה ימים על המומנטום החיובי המסתמן במניות הדשנים ואנו ממשיכים להמליץ להישאר במניית כי"ל וליהנות מהאופוריה הגרעינית הזו, אך אנו מעריכים כי בטווח הבינוני לא חל שינוי מהותי בשוק.

 

עפ"י ההערכה האחרונה של משרד החקלאות האמריקאי שפורסמה באמצע יולי, יחס מלאי לשימוש של החיטה הוא כ-25%. ארגון המזון של האו"ם הוריד אתמול את תחזית ייצור החיטה בכ-25 מיליון טון חיטה. זה נשמע הרבה אבל בגלל מלאי החיטה הכבדים בארה"ב, המשמעות היא שיחס המלאים החדש יהיה גבוה למדי - 22%, וזאת לאחר גל החום החמור ביותר מזה 130 שנה (בהנחה שידעו למדוד טפמרטורה בדיוק מספיק לפני 130 שנה).

בנוסף, האיחוד האירופי מעריך שייצור המזון לא נפגע במערב אירופה למרות מזג האוויר (איטליה וספרד דווקא נהנו ממזג אויר אידיאלי) והודו כנראה תעלה את ייצוא התירס ב-8% בגלל יבול מצוין.

 

לסיכום: משרד החקלאות האמריקאי יפרסם תחזית חדשה ב-12 לאוגוסט. עד אז וכל עוד מזג האויר החם נמשך והשמועות על פגיעה אנושה ביבול החיטה מעלות את מחיר הגרעינים, המומנטום החיובי בכי"ל יימשך.

 

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד