לאן נעלמו המחזורים? / מורן צור מנכ"ל גאון טרייד - 14.7.2010


לאן נעלמו המחזורים?

מאת: מורן צור - מנכ"ל גאון טרייד


במהלך חודש יוני האחרון ירדו קלות מחזורי המסחר במניות בבורסה של תל-אביב.

לכל המומחים היה אשם אחד ברור, המונדיאל.

החודש, המונדיאל הסתיים ולמעשה כבר מתחילתו לא התקיימו משחקים במהלך שעות המסחר בבורסה המקומית.

עם זאת, החל מתחילת חודש יולי לא רק שהמחזורים לא חזרו לעלות, אנו אף עדים לצניחה דרמטית במחזורי המסחר בבורסה, בשיעור ממוצע של כ-42% (מחזור יומי ממוצע של 1.28 מיליארד ₪) ביחס למחזור היומי הממוצע במהלך ששת החודשים הראשונים של השנה, אשר עמד על 2.22 מיליארד ₪.

גם אם ננטרל את מחזור המסחר החריג שחל ביום ההצטרפות ל-OECD בחודש מאי, הרי שעדיין מדובר בצניחה דרמטית במחזורים בשיעור של כ-40%.

אם כן, אולי פשוט ניתן להאשים את החופש הגדול, אך רוב הפעילים נוהגים לצאת לחופשות רק באוגוסט, לכן על מנת להסיר ספק שלא בכך טמונה הבעיה, ערכנו בדיקה למציאת שיעור השינוי הממוצע במחזורי המסחר החל משנת 2004, בדיקה אשר איששה את שחשבנו – המחזורים לא נוהגים לצאת לחופשה בחודש יולי.

ניתן לראות בגרף שבכל אחת מהשנים 2004 – 2008 שיעור השינוי (לחיוב או לשלילה) לא עלה על 7.7%. בשנה שעברה לעומת זאת, אף ניתן לראות קפיצה מרשימה במחזורים בשיעור של כ- 22%.

להלן גרף המציג את שיעור השינוי בחודש יולי ביחס למחזורי מסחר יומיים ממוצעיים בששת החודשים שקדמו לו:

 

אין ספק אם כן, שמאחורי הצניחה במחזורים מסתתר סיפור אחר.

אם לא המונדיאל הוא הסיבה ועם כל הכבוד לבנק הבינלאומי, אני מניח שזאת גם לא השביתה שגרמה לירידה כה עצומה במחזורים והרי שגם את מצב השווקים בחו"ל קצת קשה להאשים נוכח העליות המרשימות במהלך השבוע האחרון, אז מהי הסיבה האמיתית לצניחה במחזורים?

להערכתי הסיבה האמיתית לירידת המחזורים הינה שורשית בהרבה וטמונה בשינוי תפישת העולם את כלכלת ישראל בעקבות השינוי המהותי שארע בחודש מאי, עת הצטרפותנו למועדון המכובד של הכלכלות המפותחת על-ידי ה-OECD.

המשמעות של היותנו כלכלה מפותחת הינה שכעת איננו זוכים יותר לחסדיהן של קרנות ההשקעה המשקיעות במדינות המתפתחות, שם נהנות הכלכלות ממידת סובלנות רבה יותר מצד המשקיעים.

אירועי המשטים האחרונים מוזכרים רבות במאמרים שונים בכתבות במגזינים כלכליים מכובדים כדוגמאת הבארונס, כאחד מהארועים אשר גורמים לאי היציבות העולמית ממש באותה הנשימה עם אזכור המתיחות בין שתי הקוריאות.

ההדרדרות במצב הפוליטי - בטחוני של ישראל במהלך החודש האחרון, היתה יכולה אולי לעבור טוב יותר אילו היינו מקוטלגים כמדינה מתפתחת בקרב קרנות ההשקעה הזרות, אך כמדינה מפותחת אנו נענשים בשל המתרחש בזירה הגאו פוליטת יותר מבעבר, למרות שהכלכלה הישראלית מציגה נתוני מקרו ומיקרו מעודדים בהרבה מחברות אחרות במועדון דוגמאת יוון ופורטוגל.

נותר לנו לקוות, זאת כמובן מהרבה סיבות נוספות, לרגיעה באזורנו שתאפשר לקרנות הזרות להתרכז במצבה הטוב של הכלכלה הישראלית ולנכות רעשיים בטחוניים ומדיניים כאלו ואחרים.

בינתיים, הזרים מדירים רגליהם מהשוק המקומי והמחזורים מתכווצים.

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד