נבואת המיקרו - עונת הדו"חות בפתח /מורן צור מנכ"ל גאון טרייד- 13.7.2010נבואת המיקרו - עונת הדוחות בפתח

מאת: מורן צור- מנכ"ל גאון טרייד

עונת הדו"חות נפתחה אמש ברגל ימין, עם פרסום דוחותיה של ענקית האלומיניום אלקואה אשר הכתה את התחזיות עם רווח של 13 סנט למניה בעוד השוק ציפה ל-12 סנט בלבד, אך אולי חשוב מכך, החברה סיפקה תחזית מעודדת להמשך.

הסיפור איננו סביב אלקואה כמובן והטון בשוק ההון צפוי להיקבע במידה רבה מהתמונה שתתגלה לפנינו בזירת המיקרו ולשים בצד את זירת המקרו המאכזבת לפחות לתקופת הדו"חות

בשני הרבעונים האחרונים הכו מרבית חברות ה-S&P500 את תחזיות האנליסטים ואם אלקואה מהווה אינדיקציה כלשהי לעונת הדו"חות הקרובה, הרי שאנו לפני רבעון שלישי רצוף בו מכות החברות את התחזיות ורושמות צמיחה, לאחר שנתיים (8 רבעונים) של ירידות ברווח המצרפי של החברות.

הפסימיים ואלו הנצמדים לזירת המקרו לבדה, יאמרו כעת כי התחזיות היו נמוכות מלכתחילה ועל כן התמונה עתידה להשתנות לרעה בהמשך. אם כך הדבר, איך זה שהחברות ממשיכות לספק תחזיות חיוביות על חזרה למגמה של שיפור ברווחיות?

ההסבר טמון בהבדלים שבין המיקרו למקרו.

בזירת המקרו חלה התמתנות בקצב עליית האבטלה בארה"ב, שמסתובבת סביב קצת מעל 9.5% - שיעור גבוה מאוד לכלכלה האמריקאית לכל הדעות וטרם נראה שיפור אמיתי מלווה בשינוי מגמה במספרם של הבלתי מועסקים.

הצרכן האמריקאי לווה פחות, דבר שמוביל לירידה בצריכה.

לכאורה, נשמע שאותם כלכלנים פסימיים המגובים בנתונים לא מעודדים, חייבים להיות צודקים – אין מנוס מכניסה למיתון גלובלי שצפוי להשפיע על רווחי החברות כבר ברבעונים הקרובים.

עם זאת, מחיריהן של רבות מהחברות האמריקאיות כבר מגלמים את הנתונים של זירת מקרו שלילית בכלכלה האמריקאית בתקופה הקרובה והדבר בא לידי ביטוי במכפיל רווח חזוי ל-12 החודשים הקרובים על ה-S&P500, אשר מצוי ברמה היסטורית נמוכה – 12.1 בלבד, לעומת מכפיל רווח חזוי שעמד על 14.2 בחמש השנים האחרונות, לפי תומפסון רויטרס.

בזירת המיקרו אם כן, צפויה להצטייר תמונה אחרת – אינטל (INTC) שתפרסם היום את דוחותיה, גוגל (GOOG), בנק אוף אמריקה (BAC), סיטי (C), ג'י פי מורגן (JPM) וג'נרל אלקטריק (GE) שצפויות לפרסם בהמשך השבוע, יעקפו להערכתי את תחזיות האנליסטים ויספקו תחזית משופרת להמשך השנה ויתרמו בכך לחזרה למגמת העליות בשווקים, לפחות בטווח הקצר וזאת על אף האינדיקאטורים השליליים בחזית המקרו.

טוביאס לבקוביץ, האסטרטג הראשי של השווקים הגלובאליים בסיטי, סבור שעל אף הדו"חות הטובים שיוציאו החברות, הן יתקשו לספק תחזית ברורה ל-2011 ולכן השוק יתקשה להמשיך בראלי שהחל להסתמן בשבוע שעבר.

אם אכן הצדק עימו, הכוחות המנוגדים וחוסר הבהירות יובילו לתקופה ארוכה של דשדוש.

ניצחון המיקרו על המקרו נובע להערכתי ממספר גורמים:

הרבה יותר קל ופשוט להחזיר קרון בודד שסטה מהמסילה חזרה למסלולו מאשר לנסות להחזיר את כל הרכבת שסטתה כמקשה אחת.

מאזן הכוחות בעולם השתנה, המשמעות שאין עוד להסתכל על המשק האמריקאי כעל כלכלה סגורה המקיימת את עצמה בזכות היותה כלכלת ביקושים אדירה.

הפיצוי על אבדן הביקושים המקומיים בארה"ב, כמו גם בפגיעה הבלתי נמנעת בביקושים מאירופה, צפוי להגיע אל החברות האמריקאיות הגלובליות מהשווקים המתפתחים שממשיכים לצמוח בקצבים מרשימים (סין, הודו וברזיל) ואף משנים את מדיניות הצריכה שלהם בהפכם לשווקים של ביקושים הן לחומרי גלם, הן לתעשייה הכבדה הכה נחוצה להמשך צמיחתם והן למוצרים הסופיים.

בהינתן כי עונת הדו"חות אכן טומנת בחובה המשך הפתעות חיוביות, המיקרו צפוי להתגלות לנו כנביא טוב יותר לכלכלה, בשל יכולתו לחזות טוב יותר את השינויים המהירים המתרחשים בכלכלה המודרנית, בעוד המקרו צפוי להתגלות כשוטה המטעה.

להלן מועדי הפרסום ותחזיות השוק לחברות המצוינות לעיל:

החברה המפרסמת

סימול המניה

תחזית השוק רווח למניה (EPS)

תאריך הפרסום

Intel Corporation

INTC

0.43

13.7.2008

JPMorgan Chase & Co.

JPM

0.71

15.7.2009

Bank of America Corporation

BAC

0.2

16.7.2010

Citigroup Inc.

C

0.05

16.7.2010

General Electric

GE

0.27

16.7.2010

צור קשר
דלג על צור קשר

לפרטים נוספים ולקבלת הצעה

פעיל ואינו מוצג
דלג על פעיל ואינו מוצג
עבור לתוכן העמוד